مقالات آموزشی

همه چیز درباره زبان عمومی دکتری

آن‌چه در این مقاله می‌خوانید:

مقدمه

زبان عمومی دکتری بخشی از آزمون دکتری است که اغلب داوطلبان فکر می‌کنند اگر برای یادگیری آن وقت بگذارند، وقتشان تلف شده است. در صورتی که زبان عمومی دکتری مطلب مهمی است که نباید نادیده گرفته شود. این درس هم مانند سایر دروس اصولی دارد که شاید بهتر باشد آن را نزد استادی کار آزمونده یاد بگیرید. اما ابتدا بگذارید اهمیت‌های این درس را بریتان بیشتر توضیح دهیم.

زبان عمومی دکتری
زبان عمومی دکتری

اهمیت زبان عمومی دکتری

آیا شما هم معتقدید وقت صرف کردن برای آموزش انگلیسی برای کنکور دکتری بی فایده است؟ خصوصا که این درس در آزمون دکتری با ضریب یک است و تصور بسیاری از داوطلبان آن است که تاثیر چندانی هم روی رتبه ندارد! ترجیح می دهید وقتتان را صرف مطالعه دروس تخصصی کنید که ضریب بالاتری دارند؟ این اعتقادتان قطعا صحیح نیست. اما چرا؟ دست نگه دارید تا کمی از اهمیت زبان عمومی دکتری برایِ‌تان صحبت کنیم. مطمئناً متوجه خواهید شد چرا می‌گوییم تصورتان اشتباه است.

آزمون دکتری
اهمیت مطالعه زبان دکتری

ابتدا باید بدانید گرچه دروس عمومی در آزمون دکتری ضریب یک دارند و شاید با کنار گذاشتن آن ها باز هم بتوان رتبه خوبی کسب کرد اما مهارت در زبان انگلیسی چیزی نیست که بتوان برای تحصیل در مقطع دکتری آن را کنار گذاشت. همانطور که خودتان هم می‌دانید پس از موفقیت در آزمون ورودی این مقطع باید برای مصاحبه با دانشگاه آماده شوید و به سوالات زبان تخصصی و عمومی که از شما پرسیده می‌شود، پاسخ دهید. اگر به سرعت اقدام به تقویت سطح زبان خود نکنید از این بخش ضربه بزرگی خواهید خورد. به علاوه بسیاری از دانشگاه‌ها قبل از فراخواندن شما برای انجام مصاحبه به نمره‌ای که در بخش زبان عمومی دکتری کسب کرده‌اید توجه می‌کنند و در صورت پایین بودن درصد زبان ،از پذیرش شما صرف نظر می‌کنند.چرا که دانشجویان دکتری دانشگاه‌ها دانشجو تلقی نمی‌شوند و بیشتر حکم پژوهشگر را دارند و پژوهشگری که به زبان انگلیسی مسلط نباشد و نتواند از منابع جهانی بهره ببرد سود چندانی برای دانشگاه نخواهد داشت.

 

اما مطلب مهم‌تری که قصد داریم به شما بگوییم این است که بدون تقویت زبان به احتمال زیاد حتی از پس قبولی در آزمون دکتری هم بر نمی‌آیید یا حداقل مسیر خود را با دشواری زیادی همراه می‌کنید. در صورتی که با صرف اندکی زمان می‌توانید شانس قبولی خود را در این آزمون تا حد زیادی بالا ببرید. 

حتما ببینید: دوره کاملا رایگان “آموزش ۵۰۴ واژه ضروری با متد ریشه‌یابی” را از دست ندهید.

چرا باید خود را برای زبان عمومی دکتری را بخوانیم؟

فکر می کنید دلیل اهمیت زبان عمومی دکتری با وجود ضریب پایین چیست؟ این دلایل را به ترتیب برایِ‌تان شرح می‌دهیم. اول این که اگر قصد رتبه برتر شدن در آزمون دکتری را دارید لازم است در تمامی دروس مهارت و  دانش بالایی داشته باشید. ضعف در حتی یک درس شما را از رسیدن به رتبه مورد نظرتان باز می‌دارد. پس هرگز فکر رها کردن زبان انگلیسی را نکنید.

 

اگر هم امیدی به رسیدن به رتبه های تک رقمی ندارید و تنها هدفِ‌تان قبولی در مقطع دکتری است، زبان عمومی دکتری می‌تواند از چند راه به کمک تان بیاید. اولا اگر خودتان را برای دروس اختصاصی تا حد مطلوبی آماده کرده باشید و سوالات خیلی سخت باشد شانسِ‌تان برای پاسخ صحیح و درصد بالا کمتر است. یا اگر سوالات تخصصی خیلی راحت باشد و بیشتر شرکت کنندگان بتوانند پاسخ‌های صحیح بدهند چکار باید کنید تا شانس قبولی‌ِتان را بالا ببرید؟

 

در هر دو این حالت‌ها با کسب درصد خوب از درس زبان می‌توانید مشکلِ‌تان را حل کنید و از هدف خود فاصله نگیرید. به علاوه ممکن است سطح سوالات زبان طوری باشد که رقبای شما به راحتی بتوانند به سوالات زبان عمومی دکتری دفترچه پاسخ‌های درست بدهند، همین باعث می شود شما تا حد زیادی عقب بمانید و حتی نتوانید این فاصله ایجاد شده را جبران کنید. در نتیجه زحماتی را که برای دروس تخصصی کشیده‌اید به باد خواهید داد و باید مجددا در آزمون سال بعد شرکت کنید.

دفترچه سوال عمومی آزمون دکتری

ساختار سوالات زبان دکتری

در دفترچه سوالات عمومی زبان دکتری، ۳۰ تست چهار گزینه‌ای به سوالات زبان انگلیسی اختصاص داده است.

بخش اول: ۸ سوال اول زبان عمومی دکتری، مربوط به گرامر و ساختار جمله است.

بخش دوم: از مبحث واژگان، ۱۲ سوال مطرح می‌شود.

بخش سوم: در قسمت درک مطلب ۱۰ سوال در قالب دو متن ارائه شده است.

حتما بخوانید: مقاله “شیوه صحیح حفظ لغات انگلیسی” را از دست ندهید.

آزمون‌های آمادگی دوره دکتری

برای شرکت در هر آزمونی، این که از قبل با شرایط آزمون و وضعیت رقبا آشنا شوید بسیار کمک کننده است. در مورد آزمون دکتری هم به همین شکل است. اگر بتوانید یک موسسه معتبر برای شرکت در آزمون‌های آزمایشی پیدا کنید می‌توانید شانس قبولی‌تان را بالا ببرید. موسسات زیادی اقدام به برگزاری آزمون‌های آزمایشی در مقطع دکترا می‌کنند که ما برخی را به شما معرفی می‌کنیم. شما می‌توانید با مقایسه شرایط بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

  • آزمون مدرسان شریف در ۴ مرحله برگزار می‌شود. بسیاری از افراد این آزمون را کامل‌ترین و جامع‌ترین آزمون آزمایشی دکتری می‌دانند. زیرا از نظر علمی سطح بالایی دارد، منطق با سرفصل‌هاست، پاسخ نامه تشریحی برای سوالات دارد و کارنامه دقیقی به داوطلب ارائه می‌کند.

 

  • ماهان دیگر موسسه برگزار کننده آزمون‌های آزمایشی دکتری است که جامعه آماری بالایی دارد، سوالات توسط اساتید برتر طراحی می‌گردد و مشاوره در هر مرحله از آزمون شما را راهنمایی می کند.

 

  • موسسه سنجش امیرکبیر هم آزمون‌هایی برگزار می‌کند که از نظر برنامه ریزی برای اتمام دروس و طراحی سوالات استاندارد و نیز شناسایی نقاط قوت و ضعف و اصلاح ضعف‌ها در سطح بالایی قرار دارد.

شیوه مطالعه زبان دکتری

برای اینکه بتوانید در بخش زبان عمومی دکتری به موفقیت برسید لازم است در یک بازه دو یا سه ماهه بصورت روزانه زمان نه چندان زیادی را برای مطالعه صرف کنید. در این بخش ما می‌خواهیم راهی به شما نشان دهیم که راحت‌تر بتوانید این درس را مطالعه کنید.

 

باید بدانید زبان عمومی دکتری چندان پیچیده نیست اما لازم است قبل از شروع به این کار مطمئن شوید پایه زبان را حداقل در حد زبان دبیرستان به یاد دارید. برای اینکار ابتدا یک آزمون تعیین سطح بدهید. می‌توانید این آزمون را خودتان با منابع موجود در اینترنت از خودتان بگیرید یا اینکه از یک استاد زبان بخواهید شما را تعیین سطح کند. اگر مطمئن شدید پایه خوبی دارید به سراغ منابع مناسب برای زبان عمومی دکتری بروید  وگرنه ابتدا جزوه‌ها و مطالبی تهیه کنید که سطح زبان‌ِتان را تا حد کافی افزایش دهد بعد دوباره تعیین سطح شوید.با این کار وقت‌تان را برای مطالبی که پش زمینه ای از آنها ندارید هدر نمی‌دهید.

۰ نظرات
Inline Feedbacks
همه نظرات