آزمون EPT آبان ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

[درباره آزمون]

آزمون EPT یکی از آزمون‌های سنجش مهارت زبان عمومی است که تمامی داوطبین و دانشجویان دوره دکتری باید در آن شرکت و نمره قبولی کسب کنند. این آزمون هر ساله به صورت میانگین چندین بار در کشور برگزار می‌شد. اما با توجه به شرایط کرونا، امسال به صورت محدودتری برگزار گردید. اولین نوبت برگزاری آزمون ای پی تی در سال ۱۴۰۰، آزمون EPT آبان ۱۴۰۰، بود که در ادامه دفترچه سوالات و پاسخنامه تشریحی این آزمون را برای شما آماده کرده‌ایم.

 

▢ بررسی سوالات گرامر

مثل همیشه برای بخش گرامر ۴۰ سوال در دو قسمت مطرح شد. سوالات قسمت اول، بیشتر مربوط به مباحثی است که آن را در دوره گرامر EPT، “گرامر جزئی” نامیدیم و سوالات قسمت دوم که برای پاسخگویی به آن‌ها به تسلط بیشتری نیاز است، راجع به “گرامر جزئی” دوره گرامر ای پی تی است که مفصلا توضیح دادیم و در کلاس‌های رفع اشکال و حل تست، بسیار از این مباحث تست حل کردیم.

▢ بررسی سوالات واژگان

واقعا سطح سوالات آسان بود و به راحتی می‌توانستید به سوالات پاسخ دهید. توصیه من در بخش واژگان این است که از کتاب “۱۰۰۰ لغت پرتکرار آزمون EPT” استفاده کنید و طبق برنامه‌‌ای که برای شما در بخش برنامه مطالعاتی طراحی شده مطالب را بخوانید و مرور کنید.

▢ بررسی سوالات درک مطلب

سطح سوالات متوسط بود و اگر بر مهارت‌های پاسخگوی به سوالات ریدینگ تسلط داشتید، می‌توانستید نمره خوبی در این بخش بدست بیارید. تاکید من در پاسخگویی به سوالات درک مطلب، بر یادگیری مهارت‌های پاسخگویی این سوالات است که ما به عنوان هدیه آموزشی، “دوره درک مطلب EPT” را به رایگان به دانشجویانی که در دوره گرامر EPT ثبت نام کرده‌اند، تقدیم می‌کنیم. البته به صورت جداگانه هم می‌توانید، این دوره را تهیه کنید.

▢ بررسی سوالات کلوز تست

۱۵ سوال کلوز تست آزمون ای پی تی، همیشه ترکیبی از دانش گرامری و دامنه لغوی داوطلب را مورد سنجش قرار می‌دهد. سطح سوالات این بخش نیز متوسط و اگر مطالعه کافی از منابع معرفی شده می‌داشتید و طبق برنامه پیش می‌رفتید حتما می‌توانستید بیش از ۱۰ نمره این بخش را کسب کنید.

✅پاسخ: گزینه 1

با بررسی جمله و گزینه ها مشخص است که به فعل نیاز داریم. اما گزینه ها شامل افعال معلوم و مجهول می شود.

رد گزینه های 2 و 3: در مهارت 5 دوره گرامر آزمون EPT توضیج دادم که در چنین سوالاتی باید به معنا و مفهوم جمله توجه کرد و در اینجا با توجه به معنی به فعل مجهول نیاز داریم.

رد گزینه 4: در قسمت مهارت جزئی دوره گرامر در بخش افعال کمکی، راجع به modal توضیحاتی داده شد و بیان شد که از might برای بیان احتمال ضعیف یا درخواست مودبانه استفاده می شود.

✅پاسخ: گزینه 4

این سوال واقعا آسان است!! با بررسی اولیه جمله مشخص است که دو فاعل و دو فعل در جمله داریم بنابراین به حرف ربط نیاز است (رد گزینه های 2 و 3)

رد گزینه 1: در زیرنکته مهارت 12 توضیح دادیم که چه زمانی باید از حرف اضافه قبل از حرف ربط جمله واره وصفی استفاده کرد که در اینجا نیازی به استفاده از حرف اضافه نداریم. علاوه بر آن با توجه به مفهوم جمله مشخص است که باید از مفهوم مالکیت استفاده کرد.

✅پاسخ: گزینه 1

چندین سوال مشابه همین سوال و با همین نکته در دوره گرامر و در کلاس های رفع اشکال و حل تست با هم حل کردیم.

رد گزینه 2: در جمله منفی برای بیان مطابقت نباید از so و too استفاده کرد.

رد گزینه های 3 و 4: در بیان مطابقت با توجه به قسمت اول باید از فعل کمکی مناسب استفاده کرد.

✅پاسخ: گزینه 3

این سوال کمی نیاز به دقت دارد، همین!!

با برسی اولیه در جمله یک فاعل و یک فعل داریم. حال به سراغ رد گزینه ها می رویم.

رد گزینه های 2 و 4: فاعل و فعل دارد اما حرف ربط ندارد

رد گزینه 1: در مهارت 17 دوره گرامر به وارونگی با جمله واره های شرطی اشاره شد که این سوال با توجه به وارونگی های گزینه های آن مشخص است که به این مهارت اشاره دارد و البته به شرطی گذشته غیرممکن که با ساختار زیر است:

if + Past perfect, would have PP

در نکته اشاره شد که به جای would میشه از might هم به کار برد.

✅پاسخ: گزینه 1

این سوال هم که مانند همان دو مثال معروفی است که چندین بار به آن اشاره شد ( a five-year old son و He is five years old). همانطور که حتما درک کردید این سوال به مبحث صفات مرکب اشاره دارد (رد گزینه های 2 و 4)

رد گزینه 3: همانطور که مشخص است قبل از جای خالی کلمه two آمده است بنابراین باید از اسم جمع برای آن استفاده کرد.

✅پاسخ: گزینه 2

به گزینه ها که نگاه کنید، کاملا متوجه خواهید شد که موضوع سوال چیست.

رد گزینه 1: بارها به مفهوم صفت تفضیلی و صفت عالی در دوره و کلاس اشاره شد. در این سوال مقایسه دو نمره است بنابراین باید از صفت تفضیلی برای آن استفاده شود

رد گزینه های 3 و 4: در مورد اینکه اسامی قابل شمارش و غیرقابل شمارش از کمیت سنج های متفاوتی استفاده می شود نیز توضیح داده شد و بیان شد که از little برای اسامی غیرقابل شمارش استفاده می شود که در قیاس تفضیلی به صورت less می شود.

✅پاسخ: گزینه 2

رد گزینه 4: با بررسی اولیه جمله ، مشخص می شود که در جمله 2 فاعل و 2 فعل داریم بنابراین نیاز به حرف ربط داریم.

رذ گزینه 1 و 3: قبلا هم در آزمون ای پی تی سابقه طرح چنین سوالاتی را داریم که باید با توجه به معنای جمله و حروف ربط گزینه مناسب را انتخاب کنیم که بیشتر شبیه سوالات واژگان است و نه سوالات گرامر.

معنی جمله:”مردم از غذاهای که اصلاح ژنتیکی دارند، می ترسند اگرچه هیچ شاهد علمی برای تایید این ترس وجود ندارد. ”

✅پاسخ: گزینه 3

فکر کنم برای حل این سوال کافی باشه که به شماره مهارت آن اشاره کنم! خیلی سوال راحتیه واقعا

مهارت 27 از دوره گرامر به استفاده ساختارهای موازی همراه با جروف ربط همپایه ساز اشاره دارد بنابراین با توجه به playing و getting باید از کلمه spreading استفاده کرد.

بانک سوالات

آزمون EPT شهریور ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

پاسخنامه زبان عمومی دکتری ۹۹ | گروه فنی مهندسی و علوم پایه

پاسخنامه تشریحی زبان عمومی ۹۹ | گروه علوم انسانی، هنر و کشاورزی

آزمون MHLE مرداد ۹۸ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *