آزمون EPT خرداد ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

[درباره آزمون]

آزمون EPT یکی از آزمون‌های سنجش مهارت زبان عمومی است که تمامی داوطبین و دانشجویان دوره دکتری باید در آن شرکت و نمره قبولی کسب کنند. این آزمون هر ساله به صورت میانگین چندین بار در کشور برگزار می‌شد. اما با توجه به شرایط کرونا، امسال به صورت محدودتری برگزار گردید. اولین نوبت برگزاری آزمون ای پی تی در سال ۱۴۰۰، آزمون EPT خرداد ۱۴۰۰، بود که در ادامه دفترچه سوالات و پاسخنامه تشریحی این آزمون را برای شما آماده کرده‌ایم.

▢ بررسی سوالات گرامر

مثل همیشه برای بخش گرامر ۴۰ سوال در دو قسمت مطرح شد. سوالات قسمت اول، بیشتر مربوط به مباحثی است که آن را در دوره گرامر EPT، “گرامر جزئی” نامیدیم و سوالات قسمت دوم که برای پاسخگویی به آن‌ها به تسلط بیشتری نیاز است، راجع به “گرامر جزئی” دوره گرامر ای پی تی است که مفصلا توضیح دادیم و در کلاس‌های رفع اشکال و حل تست، بسیار از این مباحث تست حل کردیم.

▢ بررسی سوالات واژگان

واقعا سطح سوالات آسان بود و به راحتی می‌توانستید به سوالات پاسخ دهید. توصیه من در بخش واژگان این است که از کتاب “۱۰۰۰ لغت پرتکرار آزمون EPT” استفاده کنید و طبق برنامه‌‌ای که برای شما در بخش برنامه مطالعاتی طراحی شده مطالب را بخوانید و مرور کنید.

▢ بررسی سوالات درک مطلب

این تصور که باید همه متن را بخوانم تا به سوالات ریدینگ جواب بدهم، هم اشتباه است و هم نشدنی!! سطح سوالات این بخش متوسط بود. تاکید من در پاسخگویی به سوالات درک مطلب به یادگیری مهارت‌های برای پاسخگویی به سوالات درک مطلب است که ما به عنوان هدیه آموزشی، “دوره درک مطلب EPT” را به رایگان به دانشجویانی که در دوره گرامر EPT ثبت نام کرده‌اند، تقدیم می‌کنیم. البته به صورت جداگانه هم می‌توانید، این دوره را تهیه کنید.

▢ بررسی سوالات کلوز تست

۱۵ سوال کلوز تست آزمون ای پی تی، همیشه ترکیبی از دانش گرامری و دامنه لغوی داوطلب را مورد سنجش قرار می‌دهد. سطح سوالات این بخش نیز متوسط و اگر مطالعه کافی از منابع معرفی شده می‌داشتید و طبق برنامه پیش می‌رفتید حتما می‌توانستید بیش از ۱۰ نمره این بخش را کسب کنید.

✅پاسخ: گزینه 4

این سوال درست مثل سوال 134 زبان عمومی دکتری کشاورزی، هنر و کشاورزی 1400 بود. درست به همین دلیل هست که در کل دوره گرامر آزمون EPT، تست‌های واقعی آزمون‌های قبلی را بررسی کردیم.

بعد از کاما ساختار کامل است، بنابراین گزینه ها را بررسی می‌کنیم:

رد گزینه 1: حرف ربط ندارد (ساختار جملات مرکب و پیچیده)

رد گزینه 2: فاعل ندارد و علاوه بر آن از ساختار جمله واره اسمی اشتباه استفاده می کند (مهارت شماره 7)

رد گزینه 3: به مهارت 4 و 5 دوره گرامر ای پی تی اشاره دارد. علاوه بر آن، اگر به مهارت 13 دوره دقت می کردید، حل این سوال راحت بود خیلی!

✅پاسخ: گزینه 3

این سوال هم، سوال راحتی است. در تمام گزینه ها از جمله واره وصفی اشاره شده و با توجه به مهارت 11 دوره گرامر EPT، نباید جای فاعل و فعل عوض شود. (رد گزینه های 1 و 2 و 3)

✅پاسخ: گزینه 1

مثل این سوال رو که تکرار در دوره حل کردیم. در این ساختار نیاز به حرف ربط داریم.

رد گزینه 2 و 3: مهارت شماره 2 دوره و ریز نکات

رد گزینه 4: مهارت 30 دوره؛ استفاده صحیح از ساختارهای موازی

✅پاسخ: گزینه 2

این سوال هم خیلی خیلی راحته! در تمام گزینه ها، حرف ربط اومده و یه جورایی با ترجمه هم میشه راحت جواب داد اما من بدون ترجمه و با مهارتهای دوره گرامر میخوام بش جواب بدم.

قبل از جای خالی فعل داریم (البته نه به عنوان فعل جمله بلکه به عنوان مصدر با to، در کلاس های آنلاین حل تست بارها به این نکته اشاره شد). پس باید مفعول آن را بیاوریم که در اینجا از جمله واره اسمی به عنوان مفعول استفاده شده است (مهارت 9 و 10 دوره گرامر EPT)

رد گزینه 3: به نکته either… or … و if … or … اشاره دارد.

✅پاسخ: گزینه 4

این رو که چشم بسته اصلا باید حل می کردین! همه گزینه ها حروف ربط همپایه ساز هستند (مهارت 6 دوره گرامر EPT). و باید به ریزنکته این مهارت هم دقت می داشتید که:

for (connector) = because
✅پاسخ: گزینه 4

در قسمت اول فاعل و فعل داریم اما در قسمت دوم فقط made اومده است. حالا به بررسی گزینه ها می پردازیم:

رد گزینه 1: حرف ربط نیامده است

رد گزینه 2: این گزینه که خیلی غلطه! ضمیر فاعلی he قبل از حرف ربط while چی میگه!

رد گزینه 3: حرف ربط جمله واره وصفی به درستی آمده است و به کلمه changes بر می گردد. در چنین مواردی بارها در کلاس حل تست و دوره گرامر اشاره کردم که با توجه به معنی به معلوم و مجهول بودن فعل دقت کنید (مهارت 12 و زیرنکته آن)

✅پاسخ: گزینه 1

حتما می دانید که در این سوالات باید گزینه را پیدا کنید که از نظر گرامری اشتباه است.

گزینه 1 غلط هست درست مثل سوال 50. از حرف ربطی استفاده شده که خود نیز فاعل جمله واره نیز هست و با توجه به فعل مجهول کاملا مشخص است که به dogs اشاره دارد. بنابراین they حشو است.

✅پاسخ: گزینه 1

بازم یه سوال راحت دیگه!!! نکته این سوال را در سوال 28 همین آزمون داشتیم. در جمله واره ها، بعد از حروف ربطی مثل where، when، why، how و … به وارونگی فعل و فاعل نیاز نیست.

بانک سوالات

آزمون EPT شهریور ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

آزمون EPT آبان ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

پاسخنامه زبان عمومی دکتری ۹۹ | گروه فنی مهندسی و علوم پایه

پاسخنامه تشریحی زبان عمومی ۹۹ | گروه علوم انسانی، هنر و کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *