آزمون EPT مرداد ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

[درباره آزمون]

آزمون EPT یکی از آزمون‌های سنجش مهارت زبان عمومی است که تمامی داوطبین و دانشجویان دوره دکتری باید در آن شرکت و نمره قبولی کسب کنند. این آزمون هر ساله به صورت میانگین چندین بار در کشور برگزار می‌شد. اما با توجه به شرایط کرونا، امسال به صورت محدودتری برگزار گردید. اولین نوبت برگزاری آزمون ای پی تی در سال ۱۴۰۰، آزمون EPT مرداد ۱۴۰۰، بود که در ادامه دفترچه سوالات و پاسخنامه تشریحی این آزمون را برای شما آماده کرده‌ایم.

 

▢ بررسی سوالات گرامر

مثل همیشه برای بخش گرامر ۴۰ سوال در دو قسمت مطرح شد. سوالات قسمت اول، بیشتر مربوط به مباحثی است که آن را در دوره گرامر EPT، “گرامر جزئی” نامیدیم و سوالات قسمت دوم که برای پاسخگویی به آن‌ها به تسلط بیشتری نیاز است، راجع به “گرامر جزئی” دوره گرامر ای پی تی است که مفصلا توضیح دادیم و در کلاس‌های رفع اشکال و حل تست، بسیار از این مباحث تست حل کردیم.

▢ بررسی سوالات واژگان

واقعا سطح سوالات آسان بود و به راحتی می‌توانستید به سوالات پاسخ دهید. توصیه من در بخش واژگان این است که از کتاب “۱۰۰۰ لغت پرتکرار آزمون EPT” استفاده کنید و طبق برنامه‌‌ای که برای شما در بخش برنامه مطالعاتی طراحی شده مطالب را بخوانید و مرور کنید.

▢ بررسی سوالات درک مطلب

سطح سوالات متوسط بود و اگر بر مهارت‌های پاسخگوی به سوالات ریدینگ تسلط داشتید، می‌توانستید نمره خوبی در این بخش بدست بیارید. تاکید من در پاسخگویی به سوالات درک مطلب، بر یادگیری مهارت‌های پاسخگویی این سوالات است که ما به عنوان هدیه آموزشی، “دوره درک مطلب EPT” را به رایگان به دانشجویانی که در دوره گرامر EPT ثبت نام کرده‌اند، تقدیم می‌کنیم. البته به صورت جداگانه هم می‌توانید، این دوره را تهیه کنید.

▢ بررسی سوالات کلوز تست

۱۵ سوال کلوز تست آزمون ای پی تی، همیشه ترکیبی از دانش گرامری و دامنه لغوی داوطلب را مورد سنجش قرار می‌دهد. سطح سوالات این بخش نیز متوسط و اگر مطالعه کافی از منابع معرفی شده می‌داشتید و طبق برنامه پیش می‌رفتید حتما می‌توانستید بیش از ۱۰ نمره این بخش را کسب کنید.

✅پاسخ: گزینه 4

این سوال رو که دیگه باید در 3 ثانیه حل می کردین!!! به متن سوال که نگاه کنید و به سرنخ های، کاملا مشخصه که باید اینجا از حرف ربط جمله واره قیدی استفاده کنیم (مهارت 7 و 8 دوره گرامر EPT)

تو دوره در درسنامه و در حل تست چندین بار تاکید کردم که شناخت نوع این حروف ربط و آشنایی با معنای این کلمات مخصوصا در آزمون EPT خیلی مهمه. حالا بریم سراغ رد گزینه ها:

رد گزینه 1: جمله واره قیدی بیان تضاد است

رد گزینه 2: جمله واره قیدی زمانی است.

رد گزینه 3: در دوره گرامر گفتم که so that، حرف ربط جمله واره قیدی است اما در ادامه اشاره کردم که برای بیان هدف انجام کاری استفاده می شود.

✅پاسخ: گزینه 4

از گزینه ها و متن سوال میشه کاملا تشخیص داد که این یک سوال بیان توافق است. در زیرنکته مهارت 16 دوره گرامر EPT کاملا به این نکته اشاره شد. حال به سراغ رد گزینه می رویم:

رد گزینه 1: فاعل به اشتباه حذف شده است.

رد گزینه 2: also در جایگاه نادرستی آمده است.

رد گزینه 4: درسته که بعد از so در بیان توافق وارونگی داریم اما با توجه به فعل … are… در بخش اول، قطعا برای بیان توافق باید از فعل be در قسمت دوم استفاده کنیم.

✅پاسخ: گزینه 4

این تست هم که واقعا آسونه! در زیرنکته مهارت 6 دوره گرامر EPT به استقاده صحیح از قیدهای ربطی اشاره کردم. حالا به سراغ رد گزینه می رویم:

رد گزینه 1: unless حرف ربط است (مهارت 7 و 8) در حالیکه به قید ربطی در این عبارت نیاز داریم.

رد گزینه 2: competitively یک قید است اما نه قید ربطی

رد گزینه 3: قید ربط است اما برای بیان تضاد از آن استفاده می شود.

✅پاسخ: گزینه 4

با یه نگاه میشه فهمید که موضوع سوال استفاده صحیح از جمله واره وصفی است (مهارت 12 دوره گرامر). دقت داشته باشید که طبق مهارت 12 وقتی از who استفاده میشه، نیازی به فاعل مجزا برای جمله واره وصفی نداریم. حالا بریم سراغ رد گزینه ها:

رد گزینه ها: نکته ای که از بررسی گزینه ها می فهمیم تفاوت بین ساختار معلوم و مجهول است. در این حالت، بارها گفتم که ناچاریم از معنا استفاده کنیم.

با توجه به معنا “زن 45 ساله ای که امروز صبح به او حمله شد …”، مشخص است که نیاز به فعل گذشته و مجهول داریم (مهارت 5 دوره گرامر EPT)

✅پاسخ: گزینه 4

دقیقا نکته این سوال را در مهارت 8 گفتم و براش کلی تست حل کردیم.

با توجه به ویرگول در وسط و فاعل و فعل هایی که هست قطعا به حرف ربط قیدی نیاز داریم و سرنخ دیگه ای که از متن سوال هست،or هست که در بخش اول اومده.

رد گزینه 3: even اصلا حرف ربط نیست

رد گزینه های 1 و 2: این دو گزینه حرف ربط قیدی هستند اما می دانیم که whether … or … می آید.

✅پاسخ: گزینه 4

در دوره به تفاوت های مهم که در آزمون مطرح می شود، اشاره کردم. یکی از مهم ترین تفاوت ها مربوط می شود به Used to | be used to | get used to

از used to زمانی استفاده می شود که بخواهیم درباره عادتی در گذشته که تکرار می شده یا حالتی در گذشته بوده که اکنون دیگر تکرار نمی شود و یا آن حالت نیست، صحبت کنیم.

✅پاسخ: گزینه 4

در همین آزمون، چند سوال قبل راجع به بیان توافق در جملات مثبت، تستی حل کردیم. حالا بیان توافق در جملات منفی را بررسی می کنیم که در زیرنکته مهارت 16 دوره گرامر EPT آن را آموزش دادم. حالا به سراغ رد گزینه می رویم:

رد گزینه های 1 و 2: در بیان توافق جملات منفی از so و too استفاده نمی کنیم.

رد گزینه 3: همانطور که در ریز نکته گفته شد، نباید همراه با neither از فعل منفی استفاده شود

✅پاسخ: گزینه 4

برای این سوال، فقط کمی دقت نیاز بود. بریم سراغ رد گزینه ها:

رد گزینه 1: فاعل جمله واره اسمی به اشتباه حذف شده است.

رد گزینه 2: ساحتار با توجه به جایگاه behaving و کلمات پس از how کاملا غلط است.

رد گزینه 3: it حشو است.

بانک سوالات

آزمون EPT شهریور ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

آزمون EPT آبان ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

پاسخنامه زبان عمومی دکتری ۹۹ | گروه فنی مهندسی و علوم پایه

پاسخنامه تشریحی زبان عمومی ۹۹ | گروه علوم انسانی، هنر و کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *