آزمون EPT شهریور ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

[درباره آزمون]

آزمون EPT یکی از آزمون‌های سنجش مهارت زبان عمومی است که تمامی داوطبین و دانشجویان دوره دکتری باید در آن شرکت و نمره قبولی کسب کنند. این آزمون هر ساله به صورت میانگین چندین بار در کشور برگزار می‌شد. اما با توجه به شرایط کرونا، امسال به صورت محدودتری برگزار گردید. سومین نوبت برگزاری آزمون ای پی تی در سال ۱۴۰۰، آزمون EPT شهریور ۱۴۰۰، بود که در ادامه دفترچه سوالات و پاسخنامه تشریحی این آزمون را برای شما آماده کرده‌ایم.

 

▢ بررسی سوالات گرامر

مثل همیشه برای بخش گرامر ۴۰ سوال در دو قسمت مطرح شد. سوالات قسمت اول، بیشتر مربوط به مباحثی است که آن را در دوره گرامر EPT، “گرامر جزئی” نامیدیم و سوالات قسمت دوم که برای پاسخگویی به آن‌ها به تسلط بیشتری نیاز است، راجع به “گرامر جزئی” دوره گرامر ای پی تی است که مفصلا توضیح دادیم و در کلاس‌های رفع اشکال و حل تست، بسیار از این مباحث تست حل کردیم.

▢ بررسی سوالات واژگان

واقعا سطح سوالات آسان بود و به راحتی می‌توانستید به سوالات پاسخ دهید. توصیه من در بخش واژگان این است که از کتاب “۱۰۰۰ لغت پرتکرار آزمون EPT” استفاده کنید و طبق برنامه‌‌ای که برای شما در بخش برنامه مطالعاتی طراحی شده مطالب را بخوانید و مرور کنید.

▢ بررسی سوالات درک مطلب

سطح سوالات متوسط بود و اگر بر مهارت‌های پاسخگوی به سوالات ریدینگ تسلط داشتید، می‌توانستید نمره خوبی در این بخش بدست بیارید. تاکید من در پاسخگویی به سوالات درک مطلب، بر یادگیری مهارت‌های پاسخگویی این سوالات است که ما به عنوان هدیه آموزشی، “دوره درک مطلب EPT” را به رایگان به دانشجویانی که در دوره گرامر EPT ثبت نام کرده‌اند، تقدیم می‌کنیم. البته به صورت جداگانه هم می‌توانید، این دوره را تهیه کنید.

▢ بررسی سوالات کلوز تست

۱۵ سوال کلوز تست آزمون ای پی تی، همیشه ترکیبی از دانش گرامری و دامنه لغوی داوطلب را مورد سنجش قرار می‌دهد. سطح سوالات این بخش نیز متوسط و اگر مطالعه کافی از منابع معرفی شده می‌داشتید و طبق برنامه پیش می‌رفتید حتما می‌توانستید بیش از ۱۰ نمره این بخش را کسب کنید.

✅پاسخ: گزینه 1

این سوال هم خیلی راحته!

با یه نگاه ساده به گزینه ها و متن سوال مشخص هست که موضوع سوال استفاده از حروف همپایه ساز و جملات مرکب هست (مهارت 6 دوره گرامر EPT)

بارها به این نکته در سوالات آزمون ای پی تی اشاره کردم که این نوع سوالات، سوالات غیر استانداری هستند که مربوط به بخش واژگان هستند و نه گرامر. یادتون نره که پاسخ به این سوالات بسیار ساده است و کافیه که مفهوم جمله و معنی حروف ربط رو بررسی کنید.

بارها به این نکته در سوالات آزمون ای پی تی اشاره کردم که این نوع سوالات، سوالات غیر استانداری هستند که مربوط به بخش واژگان هستند و نه گرامر. یادتون نره که پاسخ به این سوالات بسیار ساده است و کافیه که مفهوم جمله و معنی حروف ربط رو بررسی کنید.

✅پاسخ: گزینه 4

این سوال هم که اصلا نیاز به بررسی کل جمله نداره!

رد گزینه های 2 و 3: جای خالی بعد از حرف اضافه of اومده و بعد از آن باید از اسم، گروه اسمی یا ضمیر مفعولی استفاده بشه (مهارت 2)

رد گزینه 1: با توجه به عبارت اسمی که بعد از جای خالی آمده است نمی توان از ضمیر مفعولی برای آن استفاده کرد (قسمت گرامر جزئی و بخش ضمایر از دوره گرامر)

✅پاسخ: گزینه 3

چه سوال خوبی! کمتر از ساختار معلق (Dangling Structure) در آزمون EPT سوال مطرح میشه.

خب در دوره به این نکته اشاره شد و اینجا باز هم به نکته طلای حل این تست اشاره می کنم. صفت knowing به چه کسی یا چه چیزی بر می گردد؟

بله به Richard. همین به این تست جواب دادین! در ساختار اصلی، جمله به این شکل بود:

Richard who knew that she loved reading bought her a book as a birthday gift
✅پاسخ: گزینه 4

از این نکته میشه گفت تو هر دوره سوال میاد و به این ریزنکته در مهارت 16 کاملا اشاره شد.

رد گزینه های 1،2 و 3: در ریز نکته به جایگاه either و neither اشاره شد و گفته شد که برای انتخاب درست فعل کمکی باید به قسمت اول توجه کنید

✅پاسخ: گزینه 4

این نکته ای بود که در کلاس های رفع اشکال و حل تست آن را حل کردیم و گفتم که فعل بعد از ساختار زیر با ing- می آید.

It is no use + (V+ing)
✅پاسخ: گزینه 4

خب! به این نکته در قسمت افعال اشاره شد (افعال ditransitive: افعالی که دو مفعول دارند) و به توضیح دادم که منظور از مفعول مستقیم و مفعول غیر مستقیم چیست. در زیر ساختارهای متفاوت آن را برای یادآوری برایتان می آورم:

VERB I.O D.O – [handed her mother the toy] VERB D.O to I.O – [handed the toy TO her mother]

✅پاسخ: گزینه 4

دیگه از این واضح تر نمی شد بگه من یه جمله شرطی هستم…

رد گزینه های 1، 2 و 3: جملات شرطی رو مفصلا در مهارت 17 کاملا توضیح دادم. فقط اینجا دوباره ساختار را براتون می نویسم که براتون یاداوری بشه:

if past perfect, would have PP
✅پاسخ: گزینه 4

رد گزینه های 1، 2 و 3: در قسمت گرامر جزئی بخش افعال به causative اشاره کردم و در مهارت های مربوط به اون راجع به کاربرد و ساختارهای هر کدام توضیح دادم.

برای حل این سوال تنها لازم بود که درست جمله را بررسی می کردید تا مشخص کنید که let به عنوان فعل سببی استفاده شده است:

LET someone DO something

بانک سوالات

آزمون EPT آبان ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

پاسخنامه زبان عمومی دکتری ۹۹ | گروه فنی مهندسی و علوم پایه

پاسخنامه تشریحی زبان عمومی ۹۹ | گروه علوم انسانی، هنر و کشاورزی

آزمون MHLE مرداد ۹۸ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *