آزمون MSRT شهریور ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

[درباره آزمون]

آزمون MSRT یکی از آزمون‌های سنجش مهارت زبان عمومی است که تمامی داوطبین و دانشجویان دوره دکتری باید در آن شرکت و نمره قبولی کسب کنند. این آزمون هر ساله به صورت میانگین چندین بار در کشور برگزار می‌شد. اما با توجه به شرایط کرونا، امسال به صورت محدودتری برگزار گردید. اولین نوبت برگزاری آزمون ام اس آر تی در سال ۱۴۰۰، آزمون MSRT شهریور ۱۴۰۰، بود که در ادامه دفترچه سوالات و پاسخنامه تشریحی این آزمون را برای شما آماده کرده‌ایم.

 

▢ بررسی سوالات شنیداری

واقعیت آن است که برای بخش لیسینینگ آزمون ام اس آر تی و پاسخ به ۳۰ سوال آن، باید هم سطح خوبی از دامنه لغات داشته باشید و هم مهارت های پاسخگویی به سوالات بخش شنیداری را فرا بگیرید. برای این که بتوانید نمره خوبی در آزمون MSRT بویژه در این بخش بدست آورید، از بسته “MSRT  پلاس” استفاده کنید. چقدر با ویژگی‌های این بسته آشنا هستید؟

▢ بررسی سوالات گرامر

مثل همیشه برای بخش گرامر ۳۰ سوال در دو قسمت مطرح شد. سوالات قسمت اول، بیشتر مربوط به مباحثی است که آن را در دوره گرامر MSRT، “گرامر جزئی” نامیدیم و سوالات قسمت دوم که برای پاسخگویی به آن‌ها به تسلط بیشتری نیاز است، راجع به “گرامر جزئی” دوره گرامر ام اس آر تی است که مفصلا توضیح دادیم و در کلاس‌های رفع اشکال و حل تست، به تکرار از این مباحث تست حل کردیم.

▢ بررسی سوالات واژگان

شیوه طراحی سوالات واژگان در این آزمون واقعا جذاب و فکر شده است! سوالات واژگان و درک مطلب با هم مطرح می‌شوند. به این معنی که طراح سوال در هر متن ۵ واژه را مشخص می‌کند و در مجموع به این شکل ۲۰ سوال واژگان مطرح می‌شود. توصیه من در بخش واژگان این است که از کتاب “۱۰۰۰ لغت پرتکرار آزمون MSRT” استفاده کنید و طبق برنامه‌‌ای که برای شما در بخش برنامه مطالعاتی طراحی شده مطالب را بخوانید و مرور کنید.

▢ بررسی سوالات درک مطلب

در بخش درک مطلب، این تصور اشتباه است که باید تمام متن را خواند تا به سوالات پاسخ داد!!!! تاکید من در پاسخگویی به سوالات درک مطلب به یادگیری مهارت‌های پاسخگویی سوالات درک مطلب است که ما به عنوان هدیه آموزشی، “دوره درک مطلب MSRT” را به رایگان به دانشجویانی که در دوره گرامر MSRT ثبت نام کرده‌اند، تقدیم می‌کنیم. البته به صورت جداگانه هم می‌توانید، این دوره را تهیه کنید.

✅پاسخ: گزینه B

خب این سوال هم خیلی راحته! کافی بود فقط به قید زمانی که در جمله اومده (yesterday morning) دقت می‌کردید. بنابراین باید از فعل در زمان گذشته استفاده کنیم.

یه نکته دیگه هم بگم، که در کلاس های پشتیبانی رفع اشکال و حل تست بارها گفتم. و اون اینه که زمانی که از حال کامل (present perfect) استفاده میشه، تایم انجام فعل دقیقا مشخص نیست.

✅پاسخ: گزینه D

این تست رو هم با سرنخ ها سریع حل می کنیم. فعلا در متن سوال یک فاعل و دو فعل داریم بنابراین نیاز به یک فاعل و یک حرف ربط دیگه ضروریه؛ این یعنی رد گزینه های A و C.

رد گزینه B: با این گزینه برای فعل help، فاعل guidelines را داریم و فعل بعدی are ascend می‌شود که از مهارت 4 و 5 می‌دانیم چنین ترکیبی غلط است. چرا که بعد از to be، فعل به صورت -ing و یا قسمت سوم‍ فعل(صفت مفعولی) می‌آید.

✅پاسخ: گزینه A

شبیه به این تست رو هم در دوره و هم در کلاس هاس رفع اشکال و حل تست حل کردیم! به مهارت 27 دوره گرامر آزمون EPT برید. در این جا به یک ساختار موازی نیاز داریم که صفت باشه، همین!!!

✅پاسخ: گزینه B

با بررسی اولیه مشخص میشه در قبل از کاما از عبارت حرف اضافه و بدل استفاده شده است (البته جمله واره وصفی غیر ضروری کوتاه شده است: مهارت 13 دوره) و این کاملا با مهارتهایی که یاد گرفتیم مطابقت دارد. بریم سراغ رد گزینه ها و اول از گزینه هایی شروع می کنیم که خیلی داغونن.

رد گزینه D: دو فاعل و دو فعل را پشت سر هم به کار برده بدون اینکه از حرف ربطی براش استفاده کنه.

رد گزینه C: اون of اول جمله چی میگه!؟ اصلا چرا اینجا از جمله واره وصفی استفاده شده آخه؟

رد گزینه A: قسمت ابتدایی که به عنوان بدل در نظر گرفتیم، فقط کافی بود که دقت کنید این عبارت بدل Amir Naderi است یا The Runner!

✅پاسخ: گزینه B

راجع به انواع جمله واره های شرطی که مفصل در مهارت 17 باهم صحبت کردیم. این سوال به شرطی present unreal اشاره دارد.

If {past tense} , {would + verb word}

✅پاسخ: گزینه C

دیگه تمام گزینه ها دارن نشون می‌دن که جای خالی نیاز به فعل داره. بنابراین طبق مراحلی که برای حل تست گفته شد بریم سراغ سر نخ بعدی.

مهم ترین سرنخ در تصمیم گیری راجع به زمان فعل، قیدهای زمان در جمله است که در متن سوال tomorrow هست و فقط هم یک گزینه داریم که از will استفاده کرده!! دیدین چقدر راحت بود.

✅پاسخ: گزینه A

یادتونه که برای حل این تست ها چی بهتون گفتم؟ باید برید سراغ هر گزینه و با تمام مهارت هایی که از دوره یاد گرفتین، بپرسین که چرا این گزینه غلطه و یا چرا این گزینه درسته!!

بررسی گزینه A: خب مشخص هست که اینجا داره از جمله واره وصفی استفاده میشه و طراح داره میپرسه که آیا which درست استفاده شده یا نه. در نگاه اول چون organization اومده می‌شه گفت که which درست هست اما در ادامه میخواد بگه که “سازمانی که هدفش …”، یعنی مفهوم مالکیت را باید به همراه داشته باشه که برای بیان چنین مفهومی در جمله واره های وصفی باید از whose استفاده بشه.

✅پاسخ: گزینه D

بریم سراغ گزینه ها:

رد گزینه 1: مهارت 19 که به وارونگی اشاره دارد که درست و مهارت 21 که به تطابق فاعل و فعل اشاره شده است که درست است.

رد گزینه 2: teach فعل جمله واره و that فاعل آن است و چون that به videos که جمع است بر می گردد بنابراین مطابقت نیز به درستی صورت گرفته است (مهارت های 12 و 26 دوره)

رد گزینه 3: درست همین نکته در سوال 47 آزمون EPT مرداد 1400 تکرار شد. که براتون کامل حل کردم و برید به اون سوال و جواب ها هم یه نگاهی بندازین.

یکی از قسمت های سخت در حل تست ها مربوط میشه به سوالات حرف اضافه. در این سوالات باید بررسی کنید که باید حرف اضافه بیاد یا نه؟ بررسی کنید که آیا حرف اضافه درسا اومده یا نه؟ خب برای حل این سوالات باید فقظ متن بخونید تا از با حروف اضافه خاص هز فعل آشنا بشید و یا با رد گزینه به جواب درسا برسید.

carve (something) into (something)

بانک سوالات

آزمون EPT شهریور ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

آزمون EPT آبان ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

پاسخنامه زبان عمومی دکتری ۹۹ | گروه فنی مهندسی و علوم پایه

پاسخنامه تشریحی زبان عمومی ۹۹ | گروه علوم انسانی، هنر و کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *