پاسخنامه تشریحی زبان عمومی ۱۴۰۰ | گروه علوم انسانی، هنر و کشاورزی

[درباره آزمون]

زبان عمومی کنکور دکتری دارای ۳۰ سوال و ضریب ۱ است اما اخذ درصد بالا در این درس، می‌تواند تاثیر محسوسی در بهتر شدن رتبه نهایی شما و ورود به دانشگاه مورد نظرتان داشته باشد. از این رو پاسخنامه تشریحی زبان دکتری ۱۴۰۰ را برای رشته‌های “علوم انسانی”، “هنر” و “کشاورزی” را برایتان آورده ایم تا با این سوالات و شیوه پاسخگویی به آن آشنا شوید.

دکتری (PhD) بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاهی در ایران و جهان است. داوطلبان ورود به مقطع دکتری باید به مجموعه سوالاتی در دو دفترچه “اختصاصی” و “عمومی” پاسخ دهند که سوالات درس زبان عمومی در دفترچه سوالات عمومی قرار دارد.

 

▢ بررسی سوالات گرامر

به نظر من، سوالات گرامر دفترچه علوم انسانی نسبت به علوم پایه به دقت و تسلط بیشتری نیاز داشت. در یک تقسیم بندی کلی، ۳ سوال آسان، ۲ سوال متوسط و ۲ سوال سخت در این بخش مطرح شد.

▢ بررسی سوالات واژگان

واقعا سطح سوالات متوسط بود و به راحتی می‌توانستید به ۱۰ تا از سوالات پاسخ دهید. توصیه من در بخش واژگان این است که از کتاب “لغات پرتکرار زبان عمومی دکتری” استفاده کنید و طبق برنامه‌‌ای که برای شما در بخش برنامه مطالعاتی طراحی شده مطالب را بخوانید و مرور کنید.

▢ بررسی سوالات درک مطلب

سطح سوالات متوسط بود. تاکید من در پاسخگویی به سوالات درک مطلب به یادگیری مهارت‌های پاسخگویی سوالات درک مطلب است که ما به عنوان هدیه آموزشی، “دوره درک مطلب دکتری” را به رایگان به دانشجویانی که در دوره گرامر دکتری ثبت نام کرده‌اند، تقدیم می‌کنیم.

 

در ادامه، پاسخ تشریحی ۸ سوال بخش گرامر زبان دکتری ۱۴۰۰ آمده است تا درک کنید که با “دوره گرامر دکتری” می‌توانستید خیلی راحت به سوالات این بخش جواب دهید. دفترچه سوالات و پاسخنامه زبان عمومی دکتری ۱۴۰۰ رشته‌های “انسانی” و “هنر” و “کشاورزی” را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

✅پاسخ: گزینه 2

با توجه به مهارت 6 دوره گرامر، مشخص است که از ساختار جمله مرکب استفاده شده است و ساختار جمله تا جای خالی کامل است. بنابراین درجای خالی با توجه به ویرگول و ساختار کامل جمله قبلی، باید یا از جمله واره وصفی غیر ضروری (مهارت 12 دوره گرامر دکتری) یا از بدل استفاده کنیم. حال به سراغ رد گزینه می‌ رویم:

رد گزینه 3 و 4: فعل دارد اما حرف ربط ندارد.

رد گزینه 1: در دوره چندین بار توضیح دادم که از بدل به عنوان توضیح قسمت قبلی استفاده می‌شود و نه روشی برای انجام آن. علاوه بر آن به عنوان یک نکته تست زنی اشاره کردم که بعد از ویرگول، با حرف اضافه شروع نمی‌کنیم مگر گزینه‌های دیگر رد شده باشند.

✅پاسخ: گزینه 1

این سوال واقعا سوال آسونی بود. در مهارت 29 دوره گرامر دکتری راجع به ساختارهای موازی و کاربرد آنها همراه با ساختارهای بیان تشابه صحبت کردیم. در این سوال نیز از ساختار as … as استفاده شده است.

رد گزینه 2 و 4: در این دو گزینه ساختار موازی با it is نیامده است.

رد گزینه 1: نیاز به وارونگی نیست و باید it با it مقایسه شود.

✅پاسخ: گزینه 3

در جمله واره اول coffee به عنوان فاعل و seems به عنوان فعل آمده و در جمله واره قیدی as حرف ربط، coffee houses به عنوان فاعل و continue به عنوان فعل است. بنابراین ساختار جمله کامل است. برای پیدا کردن پاسخ صحیح به سراغ رد گزینه می‌رویم.

چندین بار اشاره کردم که از سوالاتی با جملات طولانی نترسید و در چنین سوالاتی آن را کوتاه کنید!!!

رد گزینه 1: فاعل و فعل بدون حرف ربط آمده است.

رد گزینه 4: ضمیر it به صورت حشو آمده و مرجع ندارد.

رد گزینه 2: از مهارت 26 دوره گرامر می‌دانیم که بعد از کلمات each، every و one باید از اسم قابل شمارش مفرد استفاده کرد. بنابراین … sporting each one beans … نداریم.

✅پاسخ: گزینه 3

انصافا این سوال هم خیلی سوال راحتی بود. کافی بود که بر مهارت 2 (استفاده صحیح از بدل) و مهارت 12 (استفاده صحیح از جمله واره وصفی غیرضروری) خوب تسلط می‌داشتید

✅پاسخ: گزینه 2

خب! حرف اضافه قبل از جمله واره وصفی (مهارت 11 دوره گرامر دکتری). بنابراین می‌تونستیم به راحتی تشخیص بدیم که the process میشه فاعل و is called میشه فعل اون. حالا بریم سراغ رد گزینه‌ها:

رد گزینه 1: در جمله واره وصفی که در گزینه هست، فعلی نداریم

رد گزینه 3: این دیگه چه ساختاریه! از این اشتباه‌تر هم مگه داریم!!!

رد گزینه 4: چندین بار گفتم که بعد از حف اضافه نمی‌تونیم از that استفاده کنیم جز دو استثنایی که در دوره گفته شد. بنابراین اگر that را ضمیر اشاره در نظر بگیریم با توجه به فاعل و فعل، این گزینه نیز اشتباه است.

✅پاسخ: گزینه 4

این سوال هم، سوال خیلی راحتی بود که با نگاه کردن به گزینه‌ها می‌فهمیم که سوال تفاوت whether …or not (ریزنکته مهارت 8) و either … or … (ریزنکته مهارت 28) را داره می‌پرسه.

رد گزینه 2: استفاده اشتباه از حروف ربط همپایه ساز جفتی

رد گزینه 3: استفاده اشتباه از ساختارهای موازی همراه با حروف ربط همپایه ساز جفتی

رد گزینه 1: از فعل should برای بیان توصیه به انجام کاری استفاده می شود در صورتیکه در این قسمت به بیان پیشنهاد نیاز داشتیم و گزینه 4، گزینه مناسب‌تری است.

✅پاسخ: گزینه 3

این سوال هم بسیار سوال راحتی بود! فقط یه کم دقت می‌خواست. برای چند ضدمین بار، تا او نجا که میشه جمله‌ات رو کوتاه کن تا بتونی ساختاری که آورده رو تشخیص بدی.

خب با حذف مفعول‌های حرف اضافه کاملا مشخص میشه که taking part به عنوان فاعل و leads فعل هست. بنابراین با توجه به ویرگول یا باید از بدل استفاده شه و یا جمله واره وصفی غیر ضروری. از این راحت‎‌تر هم مگه میشه تست حل کرد آخه!!! حالا بریم سراغ رد گزینه‌ها.

رد گزینه 1: به مهارت 12 دوره گرامر دکتری اشاره دارد. which که فاعل جمله واره وصفی هم هست، کلمه physical conditioning را که غیرقابل شمارش است، بنابراین فعل جمله واره وصفی باید مفرد.

رد گزینه 1: it حشو است.

رد گزینه 4: in addition to حرف اضافه است و فعل بعد از اون با ing میاد.

✅پاسخ: گزینه 1

این سوال هم بیشتر شبیه شوخیه!!! بارها در کلاس‌های حل تست گفتم که با ساختار (by + year) بایذ از had + pp استفاده کرد.

بانک سوالات

آزمون EPT شهریور ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

آزمون EPT آبان ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

پاسخنامه زبان عمومی دکتری ۹۹ | گروه فنی مهندسی و علوم پایه

پاسخنامه تشریحی زبان عمومی ۹۹ | گروه علوم انسانی، هنر و کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *