پاسخنامه زبان عمومی دکتری ۱۴۰۰ | گروه فنی مهندسی و علوم پایه

[درباره آزمون]

زبان عمومی کنکور دکتری دارای ۳۰ سوال و ضریب ۱ است اما اخذ درصد بالا در این درس، می‌تواند تاثیر محسوسی در بهتر شدن رتبه نهایی شما و ورود به دانشگاه مورد نظرتان داشته باشد. از این رو پاسخنامه زبان عمومی دکتری ۱۴۰۰ را برای رشته‌های “فنی مهندسی” و  “علوم پایه” را برایتان آورده ایم تا با این سوالات و شیوه پاسخگویی به آن آشنا شوید.

دکتری (PhD) بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاهی در ایران و جهان است. داوطلبان ورود به مقطع دکتری باید به مجموعه سوالاتی در دو دفترچه “اختصاصی” و “عمومی” پاسخ دهند که سوالات درس زبان عمومی در دفترچه سوالات عمومی قرار دارد.

 

▢ بررسی سوالات گرامر

از ۸ تست گرامر، هر ۸ تست با دوره گرامر زبان عمومی دکتری به آسانی قابل پاسخگویی بودند. در یک تحلیل کلی ۵ سوال آسان، ۲ سوال متوسط و ۱ سوال سخت در این بخش طرح شد.

▢ بررسی سوالات واژگان

واقعا سطح سوالات متوسط بود و به راحتی می‌توانستید به ۱۰ تا از سوالات پاسخ دهید. توصیه من در بخش واژگان این است که از کتاب “لغات پرتکرار زبان عمومی دکتری” استفاده کنید و طبق برنامه‌‌ای که برای شما در بخش برنامه مطالعاتی طراحی شده مطالب را بخوانید و مرور کنید.

▢ بررسی سوالات درک مطلب

سطح سوالات متوسط بود. تاکید من در پاسخگویی به سوالات درک مطلب به یادگیری مهارت‌های پاسخگویی سوالات درک مطلب است که ما به عنوان هدیه آموزشی، “دوره درک مطلب دکتری” را به رایگان به دانشجویانی که در دوره گرامر دکتری ثبت نام کرده‌اند، تقدیم می‌کنیم.

 

در ادامه، پاسخ تشریحی ۸ سوال بخش گرامر زبان دکتری ۱۴۰۰ آمده است تا درک کنید که با “دوره گرامر دکتری” می‌توانستید خیلی راحت به سوالات جواب دهید. دفترچه سوالات و پاسخنامه زبان عمومی دکتری ۱۴۰۰ را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

✅پاسخ: گزینه 3

گزینه های 1 و 2 به راحتی از زیر نکته مهارت 6 رد می شدند. در (مهارت 6 گرامر دکتری) به ساختار جملات با استفاده از Linking Adverb اشاره شد.

همانطور که در جمله میبینیم، 25 به عنوان فاعل و are known به عنوان فعل آمده است بنابراین گزینه 4 هم چون دوباره فاعل و فعل آورده غلط است (مهارت 1 دوره گرامر دکتری) و از (مهارت 7 و 8 دوره) هم به یاد داریم که حروف ربط قیدی بدون ویرگول در وسط جمله ظاهر می شوند.

✅پاسخ: گزینه 4

در دوره مفصلا چندین بار به استفاده صحیح از ساختارهای موازی اشاره شد. با توجه با ساختار حروفربط جفتی …not only … but (also) (مهارت 28 دوره گرامر) می‌دانیم که باید از ساختار موازی بعد از آن استفاده کرد. همچنین با توجه به مهارت 9 دوره می‌دانیم که what the text says یک جمله واره اسمی است. پس گزینه 4 صحیح است. به همین راحتی!

✅پاسخ: گزینه 1

از این سوال مگه راحت‌تر هم مگه میشه!

کافی بود مهارت ساختار جملات پیچیده با جمله واره های اسمی رو به یاد می داشتید (مهارت 9 دوره گرامر دکتری).

Connector Subject Verb VERB

✅پاسخ: گزینه 2

بچه ها 60 بار تو دوره و تو کلاسای حل تست و رفع اشکال گفتم که قسمتی از سوال که جمله کامل هست و پایانش نقطه داره رو ولش کنین!!

در (مهارت 11 دوره گرامر دکتری) گفتیم که جمله واره وصفی بعد از اسم می آید و در (مهارت 30 دوره) خلاصه سازی جمله واره های وصفی رو یاد گرفتیم. جمله واره کامل به صورت … blue carnations which were produced … بوده که بعد از خلاصه سازی به صورت … but blue carnations produced … در آمده است.

✅پاسخ: گزینه 2

اگه باز هم سریع جمله را بررسی کنیم میبینیم که در قسمت اول weapons فاعل و have been carried and delivered فعل جمله هستند (مهارت 1 و مهارت 29 دوره گرامر دکتری). حال باید با رد گزینه به جواب برسیم:

رد گزینه 1: فاعل و فعل دارد اما حرف ربط ندارد.

رد گزینه 3: این دیگه خیلی غلطه! حرف ربط که نداره و وارونگی چی میگه تو این گزینه!

رد گزینه 4: شونصد بار گفتم که ویرگول و that با هم نمیان!

✅پاسخ: گزینه 4

میشه گفت که این سوال یه نکته ریز داشت که یه کم سختش می‌کرد، که البته به این نکته هم من در (ریزنکته مهارت 9) اشاره کردم. نکته اش راجع به جایگاه قرار گیری جلمه واره های اسمی بود و گفتم که جمله واره اسمی به عنوان فاعل، مفعول، مفعول می آد و البته جمله واره ای که بعد از مصدر با to و اسم مصدر (v+ing) میاد، جمله واره اسمی است.

بنابراین … what the difference between humans and other creatures consists of … به عنوان جمله واره اسمی است.

نکته بعدی که باید بش توجه داشته باشبد اینه که it بعد از حرف اضافه behind اومده و مفعول حرف اضافه است؛ نه فاعل جمله (مهارت 2 دوره گرامر). حالا بریم سراغ (مهارت 1 دوره گرامر دکتری) و ببینیم فاعل و فعل کدوم هستن. فعل جمله have هست پس فاعل هم باید جمع باشه (رد گزینه های 1، 2 و 3)

✅پاسخ: گزینه 1

راجع به نکات این سوال هم، کلی توضیح دادیم و کلی هم تست حل شد. اما خوبه که به نکات این سوال هم توضیح بدم. اول از همه بریم سراغ ویرگول بین fatal و serious؛ در دوره گرامر دکتری توضیح دادم که وقتی چند صفت پشت سر هم قرار می‌گیرند، بین آنها ویرگول می آید.

قسمتی که سوال پرسیده شده بین دو ویرگول قرار دارد که یا ساختار بدل است (مهارت 3 دوره) یا ساختار جمله واره وصفی غیر ضروری (مهارت 13 دوره گرامر زبان دکتری). حالا با توجه به ساختارهایی که می‌دانیم به دنبال رد گزینه می‌رویم:

رد گزینه 1: خلاصه سازی جمله واره وصفی درست انجام شده اما then چی میگه اینجا!

رد گزینه 2: جمله واره قیدی whether به اشتباه استفاده شده است.

رد گزینه 4: باز هم ویرگول و that که با هم نمی آیند.

✅پاسخ: گزینه 1

خب با یه بررسی سریع متوجه می‌شیم که قبل از جای خالی و بعد از جای خالی فاعل و فعل داریم. بنابراین باید از یک حرف ربط استفاده کنیم (در گزینه ها هم فقط حرف ربط داریم). از رد گزینه استفاده می کنیم:

رد گزینه های 2 و 3: in that و as هر دو حرف ربط جمله واره قیدی حالت (Manner Adverbial Clause) هستند، بنابراین رد می شوند. اینجاست که تاکید می کنم نیاز به حفظ کردن حروف ربط نیست اما چندین بار بخونید تا خوب بشناسیدشون) (مهارت 8 دوره)

رد گرینه 4: as though هم معادل as if و به معنای “انگاری که” است. انصافا برای حل این تست به معنا نیاز داشتید.

بانک سوالات

آزمون EPT شهریور ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

آزمون EPT آبان ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

پاسخنامه زبان عمومی دکتری ۹۹ | گروه فنی مهندسی و علوم پایه

پاسخنامه تشریحی زبان عمومی ۹۹ | گروه علوم انسانی، هنر و کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *