پاسخنامه تشریحی زبان عمومی ۹۹ | گروه علوم انسانی، هنر و کشاورزی

[درباره آزمون]

زبان عمومی کنکور دکتری دارای ۳۰ سوال و ضریب ۱ است اما اخذ درصد بالا در این درس، می‌تواند تاثیر محسوسی در بهتر شدن رتبه نهایی شما و ورود به دانشگاه مورد نظرتان داشته باشد. از این رو پاسخنامه تشریحی زبان دکتری ۱۳۹۹ را برای رشته‌های “علوم انسانی”، “هنر” و “کشاورزی” را برایتان آورده ایم تا با این سوالات و شیوه پاسخگویی به آن آشنا شوید.

دکتری (PhD) بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاهی در ایران و جهان است. داوطلبان ورود به مقطع دکتری باید به مجموعه سوالاتی در دو دفترچه “اختصاصی” و “عمومی” پاسخ دهند که سوالات درس زبان عمومی در دفترچه سوالات عمومی قرار دارد.

 

 

▢ بررسی سوالات گرامر

به نظر من، سوالات گرامر دفترچه علوم انسانی نسبت به علوم پایه به دقت و تسلط بیشتری نیاز داشت. در یک تقسیم بندی کلی، ۴ سوال آسان، ۳ سوال متوسط و ۱ سوال سخت در این بخش مطرح شد.

▢ بررسی سوالات واژگان

واقعا سطح سوالات متوسط بود و به راحتی می‌توانستید به ۱۰ تا از سوالات پاسخ دهید. توصیه من در بخش واژگان این است که از کتاب “لغات پرتکرار زبان عمومی دکتری” استفاده کنید و طبق برنامه‌‌ای که برای شما در بخش برنامه مطالعاتی طراحی شده مطالب را بخوانید و مرور کنید.

▢ بررسی سوالات درک مطلب

سطح سوالات متوسط بود. تاکید من در پاسخگویی به سوالات درک مطلب به یادگیری مهارت‌های پاسخگویی سوالات درک مطلب است که ما به عنوان هدیه آموزشی، “دوره درک مطلب دکتری” را به رایگان به دانشجویانی که در دوره گرامر دکتری ثبت نام کرده‌اند، تقدیم می‌کنیم.

 

در ادامه، پاسخ تشریحی ۸ سوال بخش گرامر زبان دکتری ۹۹ آمده است تا درک کنید که با “دوره گرامر دکتری” می‌توانستید خیلی راحت به سوالات این بخش جواب دهید. دفترچه سوالات و پاسخنامه زبان عمومی دکتری ۹۹ رشته‌های “انسانی” و “هنر” و “کشاورزی” را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

✅پاسخ: گزینه 2

بارها گفتم از سوالات چند خطی نترسید! اگر متن سوال از چند جمله تشکیل شده بود فقط قسمتی را بررسی می کنیم که جای خالی آنجا قرار دارد یعنی سوال از آنجا مطرح شده است. بنابراین فقط خط اول همین سوال را بررسی می کنیم.

در جمله فاعل، فعل، جمله واره اسمی و حرف ربط همپایه ساز اومده بنابراین در جای خالی باید ساختاری قرار بدیم تا جمله بهم نریزد. حال به سراغ رد گزینه ها می رویم:

رد گزینه 1: انصافا gone are چه جور ساختاریه آخه!!! (مهارت 5 دوره گرامر دکتری)

رد گزینه 3: از جمله واره وصفی به عنوان فاعل خواسته استفاده کنه، اما از مهارت 9 دوره گرامر میدونیم که باید csv v باشه که نیست

رد گزینه 4: خب چرا دو تا حرف ربط اوورده، خیلی تابلوئه که غلطه (مهارت 7 و 8)

✅پاسخ: گزینه 1

خب!!! برای همچین سوالاتی هم که یه جمله است اما طولانیه، باز هم در کلاس های حل تست و رفع اشکال راهکار دادم. و این بود که قسمت های اضافی سوال را حذف کن.

حالا میشه راحت فاعل و فعل و حروف ربط جمله واره ها رو پیدا کرد. A study فاعل جمله و فعل اون has found است. در ادامه هم از یک جمله واره وصفی استفاده شده که فقط فاعل جمع داره و فعل نداره. تمام!!!!

از بین گزینه ها فقط گزینه 1 فعل جمع است فقط دقت کنید که فعل به صورت مجهول است (مهارت 5 دوره گرامر)

✅پاسخ: گزینه 3

اگرچه اصلا موافق چنین سوالات پر ایرادی در آزمون مثل دکتری نیستم و اگر هم این رو غلط می زدید بهتون حق می دادم؛ اگرچه با رد گزینه می شد این سوال رو جواب داد. بریم سراغ رد گزینه ها:

رد گزینه 1: آخه اینجا نیازی به وارونگی نداریم!!! (مهارت های 15 تا 19)

رد گزینه 2: ساختار as … as همراه با ساختارهای موازی در جمله به کار می رود (مهارت 29 دوره گرامر دکتری).

رد گزینه 4: حرف ربط قیدی آمده اما ویرگول اضافه است و مهم تر اینکه باز هم به اشتباه از وارونگی استفاده شده است

** دلیل غیر استاندارد بودن این سوال این است که این جمله یک نقل قول معروف است و ممتحن نخواسته آن را از لحاظ گرامری اصلاح کند که این خود موجب اشتباهاتی شده است از این رو حتی گزینه 3 هم ایرادات گرامری دارد (ریزنکته مهارت 6)

✅پاسخ: گزینه 1

مگه از این سوال آبکی تر هم داریم!؟ خیلی تابلوئه که موضوع سوال استفاده از ساختارهای موازی همراه با حروف ربط همپایه ساز است (مهارت 27 دوره گرامر دکتری)

✅پاسخ: گزینه 4

بابررسی مشخص می شود که این جمله، جمله پیچیده با جمله واره قیدی است (مهارت های 7 و 8) و ساختار جمله کامل است بنابراین در جای خالی باید گزینه ای قرار دهیم که ساختار جمله بهم نریزد.

در تمامی گزینه ها از still استفاده شده است بنابراین بد نیست که به صورت کلی به جایگاه این کلمه در جمله اشاره کنیم. کلمه still قبل از فعل اصلی، بین فعل کمکی و اصلی و بعد از فعل be یا دیگر افعال ربطی دیگر در جمله ظاهر می شود. حالا به سراغ رد گزینه می رویم:

رد گزینه های 1 و 3: ترتیب کلمات خیلی اشتباه است! آنقدر اشتباه که نمی توان به نکته خاصی اشاره کرد.

رد گزینه 2: فاعل و فعل دارد اما حرف ربط ندارد.

✅پاسخ: گزینه 4

سوال نسبتا متوسطی است! برای حل این سوال باید میدونستید که borne قسمت سوم فعل bear است و بنابراین نمیتونه فعل جمله باشه!

اگر نکته ای که گفتم را می دونستین، می تونستین تشخیص بدین که بعد از hardships جمله واره وصفی کوتاه شده استفاده شده. بابررسی ساختار جمله هم مشخص می شود که برای تکمیل جمله نیاز به فعل داریم. حالا به سراغ رد گزینه ها می رویم:

رد گزینه 4: نیاز به فعل داریم و نه حرف ربط

رد گزینه گزینه 2: بعد از حرف اضافه in نیاز به مفعول حرف اضافه داریم و استفاده جمله واره وصفی در این قسمت به صورت حشو است.

رد گزینه 1: به دو علت قابل رد است. اول اینکه: به فعل مجهول نیازی نیست . دوم اینکه: حرف ربط and باید با کاما بیاید و یا اگر به ساختارهای موازی اشاره دارد، they حشو است

✅پاسخ: گزینه 2

این سوال هم واقعا سوال راحتی است که قبلا هم نمونه این فعل داشتیم که در کلاس حل تست و رفع اشکال مشابه آن را حل کردیم.

رد گزینه های 3 و 4: به ساختار پرتکرار زیر اشاره دارد:

so + adjective + THAT + subject + verb

رد گزینه 1: اسمی که توسط این جمله واره وصفی توصیف می شود، نه فاعلی است و نه مفعولی. علاوه بر آن، مفصل توضیح دادیم که حرف اضافه قبل از حرف ربط جمله واره وصفی چه کاربردی دارد. (مهارت 11 و 12 دوره گرامر دکتری)

✅پاسخ: گزینه 3

یه تست خیلی آسون دیگه! بارها در حل تیپ تست ها و سمپل تست ها به اهمیت استفاده درست از حروف اضافه اشاره کردم.

رد گزینه های 1 و 2: emphasis با حرف اضافه on می آید.

رد گزینه 4: همونطور که از بررسی متن سوال مشخص هست برای تکمیل جمله نیاز به فعل داریم که در گزینه 4 خبری از فعل نیست.

بانک سوالات

آزمون EPT شهریور ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

آزمون EPT آبان ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

پاسخنامه زبان عمومی دکتری ۹۹ | گروه فنی مهندسی و علوم پایه

آزمون MHLE مرداد ۹۸ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *