یادگیری لغات انگلیسی به شیوه صحیح

شیوه‌ی صحیح حفظ کلمات انگلیسی

اولین گام برای یادگیری لغات انگلیسی، این است که بدانیم یادگیری و یادسپاری چه تفاوت‌هایی دارند و چگونه باید یک کلمه را کامل یاد گرفت.

به اشتراک بگذارید

حفظ لغات و کلمات انگلیسی همواره یکی از دغدغه‌های زبان‌آموزان است. اما چرا لغت‌ها این‌چنین مهم هستند؟ هنگامی که می‌خواهید مکالمه کنید به لغت نیاز دارید. زمانی که می‌خواهید مطلبی بنویسید باید از کلمات استفاده کنید. موقع خواندن کتاب نیز باید لغات را بلد باشید تا معنا را متوجه شوید. حتی هنگامی که مشغول گوش کردن به یک پادکست یا فایل به زبان انگلیسی هستید، اگر لغات زیادی بلد نباشید با مشکل مواجه می‌شوید. به همین دلیل است که هنگام آموختن هر زبانی،‌ حفظ لغات از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که هر چهار مهارت speaking, writing, reading‌ و listening تا حد زیادی به دانش واژگانی وابسته هستند.

آن‌چه در این مقاله می‌خوانید:

۹ روش کارآمد برای حفظ صحیح کلمات انگلیسی

9 تکنیک یادگیری سریع لغات انگلیسی
روش‌های صحیح حفظ کلمات انگلیسی

آن‌چه در ادامه خواهید خواند چندین تکنیک و دستورالعمل پایه و کاربردی است که همیشه می‌تواند کمک شایانی در به خاطر سپاری لغات کند. سعی کنید با استفاده از این نکات، شیوه‌های آموزشی خود را بهبود ببخشید و لغات بیشتری را یاد بگیرید و در مکالمات خود از آن‌ها استفاده کنید.

 

 

 • از تکنیک‌های حافظه استفاده کنید:

  یکی از مهم‌ترین شیوه‌ها در حفظ واژگان، به خاطر سپاری آن‌ها به کمک مخفف کردن است. به این شیوه می‌توانید واژه‌های پیچیده‌تر را حفظ کنید. هم‌چنین بکوشید ارتباطی میان لغات پیدا کنید. هرچه بیشتر بر این امر مسلط شوید نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت.

 

 • یک محیط یادگیری ایجاد کنید:

  برای حفظ لغات، نیاز نیست حتما در یک کشور خارجی زندگی کنید. کافی است محیط اطراف خود را تا حد امکان انگلیسی کنید. از مجلات، کتاب‌ها و فیلم‌های زبان اصلی استفاده کنید تا چشم و گوش‌تان با لغات آن زبان آشنا شود.

 

 • کلمات انگلیسی را در جملات استفاده کنید:

  برخی از افراد به این طریق راحت‌تر می‌توانند کلمه‌ها را حفظ کنند. هنگامی که لغتی جدید یاد می‌گیرید، سعی کنید آن را در بافتی مناسب به کار ببرید تا به کمک مفهوم جمله و هم‌چنین سایر کلمات، بتوانید معنای آن را حفظ کنید. حتی می‌توانید کلمات را در جملاتی طنزآمیز و عجیب‌وغریب به کار ببرید تا بهتر در حافظه‌تان بماند.

 

 • از زندگی واقعی الهام بگیرید:‌

  در حقیقت آموختن لغات از طریق محتوا همیشه یکی از بهترین گزینه‌ها به شمار می‌رود. وقتی کتاب می‌خوانید یا فیلم می‌بینید می‌توانید فرایند یادسپاری را به کمک شخصیت‌ها یا صحنه‌های واقعی داستان یا فیلم تسریع بخشید. فیلم‌ها را به زبان اصلی ببینید و با استفاده از زیرنویس مفهوم کلمات را یاد بگیرید.

 

 • کلمات را در سطوح پیش‌رفته‌تری یاد بگیرید:

  برای یادگیری بهتر کلمات، می‌توانید یک قدم فراتر بگذارید و به آموختن هم‌خانواده‌ها، مترادف‌ها و متضادهای هر واژه بپردازید. تمام تلاش خود را بکنید که لغات تازه را به زبان مادری خود ترجمه نکنید، چرا که در این صورت ممکن است بخشی از معنی لغت را از دست بدهید و به مرور زمان آن را فراموش کنید. بهتر است به کمک کلمات انگلیسی به توضیح و توصیف هر لغت بپردازید.

9 تکنیک یادگیری سریع لغات انگلیسی
روش‌های صحیح حفظ کلمات انگلیسی

حتما بخوانید: مقاله “اهمیت گرامر در مکالمه و رایتینگ” را از دست ندهید.

 • به دنبال ابزار کمکی باشید:

  ‌ یادگیری امری است که در هر فرد متفاوت است. شاید فردی با گوش دادن بتواند لغات بیشتری حفظ کند، در حالی‌که شخص دیگری باید حتما اقدام به نوشتن کند. با استفاده از ابزارهای موجود، روش‌های مناسب خود را بیابید و روی آن‌ها تمرکز کنید و نگران نباشید که شیوه‌ی شما با دیگران متفاوت است.

 

 • انگلیسی را تعاملی بیاموزید:

  تنها حفظ و مطالعه‌ی تلفظ صحیح، فایده‌ای نخواهد داشت. باید کلمات را بلند ادا کنید و از آن‌ها استفاده کنید تا تثبیت شوند. حواس و تجربه‌های مختلف خود را به کار بگیرید. مثلا هنگام مطالعه‌ی طعم‌های مختلف، یک بستنی بخورید و هم‌زمان به آموزش بپردازید. هم‌چنین در این میان ترس را کنار بگذارید و برای به خاطر سپردن لغات، با دیگران مکالمه کنید. یا حتی می‌توانید مقابل آینه این کار را انجام دهید و سعی کنید از لغاتی که یاد گرفته‌اید استفاده کنید.

 

 • بر کلمات مفید تمرکز کنید:

  با توجه به قصدی که از یاد گرفتن زبان دارید به صورت هدفمند به حفظ واژگان بپردازید. اگر هدف شما از آموختن زبان، استخدام در یک شرکت است، نیازی به مطالعه‌ی آثار شکسپیر ندارید! کلمات را به صورت کاربردی و متناسب با نیاز خود حفظ کنید. کتاب‌هایی به این منظور طراحی شده‌اند که می‌توانند تا حد زیادی به شما کمک کنند. به دنبال لغاتی بگردید که در مکالمات روزمره و یا مباحث شغلی به دردتان بخورد.

 

 • تا می‌توانید تکرار کنید:

  در آموزش و به خاطر سپردن لغات هرگز دست از تکرار کلمات برندارید. لغاتی که قبلا یاد گرفته‌اید را تکرار کنید تا فراموش‌شان نکنید. در حقیقت بسیاری از ما لغات فراوانی بلدیم که به صورت passive‌ و غیرفعال در ذهن‌مان وجود دارند و به دلیل عدم تکرار آن‌ها را فراموش کرده‌ایم. به جای آن که مدام به کتاب و یا دفترچه‌ی کلمات انگلیسی مراجعه کنید، بر تثبیت دانسته‌های پیشین تمرکز کنید.

9 تکنیک یادگیری سریع لغات انگلیسی
تمرین و تکرار؛‌ شیوه‌ای موثر برای حفظ لغات

روش‌های دیگری نیز برای حفظ کردن لغات وجود دارند که ممکن است برخی با استفاده از آن‌ها نتایج خارق‌العاده‌ای کسب کنند. برای مثال یکی از این روش‌ها تصویرسازی نام دارد که اکنون بسیار رایج است. هرچند ممکن است برخی از کارشناسان و افراد چنین روش‌هایی را قبول نداشته باشند. شما هم می‌توانید به هر طریق و با استفاده از تکنیک‌های صحیح، سطح دانش خود را ارتقا ببخشید.

منبع: این مقاله از سایت آموزشی EF اتخاذ و به فارسی بازگردانی شده است.

۷ دیدگاه دربارهٔ «شیوه‌ی صحیح حفظ کلمات انگلیسی»

 1. بازتاب: اهمیت گرامر انگلیسی در مکالمه و رایتینگ | آکادمی زبانیوم

 2. بازتاب: آزمون MHLE چیست؟ | آکادمی زبانیوم

 3. بازتاب: آزمون EPT چیست؟ | آکادمی زبانیوم

 4. بازتاب: آزمون MSRT چیست؟ | آکادمی زبانیوم

 5. بازتاب: همه چیز درباره آیلتس | آکادمی زبانیوم

 6. بازتاب: آزمون GRE چیست؟ | آکادمی زبانیوم

 7. بازتاب: همه چیز درباره زبان عمومی دکتری - آکادمی زبانیوم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *