همه چیز درباره آزمون EPT

آزمون EPT برای تعیین سطح عمومی ‌مهارت زبان انگلیسی برگزار می‌شود. این آزمون مطابق با استانداردهای بین المللی طراحی شده  است. آزمون EPT مخصوص داوطلبانی است که قصد تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه آزاد را دارند. آزمون EPT در زمان‌های مشخص توسط دانشگاه آزاد برگزار می‌شود و کلیه داوطلبانی که مدرک بین المللی زبان انگلیسی با نمره مجاز را کسب نکرده اند باید برای ورود به مقطع دکتری در این آزمون شرکت کنند و نمره لازم را بدست بیاورند. این آزمون برای اولین بار در سال ۱۳۸۶ برای دانشجویان دکتری در دانشگاه علوم و تحقیقات به صورت فصلی اجرا گردید.

آزمون سنجش مهارت زبان عمومی دانشگاه آزاد اسلامی
آزمون زبان عمومی دانشگاه آزاد اسلامی
از سال ۱۳۹۲ این آزمون به صورت ماهانه برای دانشجویان علوم و تحقیقات و دانشگاه آزاد اسلامی ‌برگزار می‌شود و کلیه دانشجویان برای تعیین سطح مهارت زبان انگلیسی خود بایستی مدرک این آزمون را اخذ کنند. این آزمون در مقایسه با سایر آزمون‌ها با تافل در‌ یک سطح است و تنها تفاوت آن‌ها مربوط به بخش شنیداری و نگارش است که در آزمون ای-پی-تی لحاظ نشده است. داوطلبان در آزمون تعیین سطح مهارت زبان انگلیسی EPT باید بتوانند در مدت زمان ۱۴۰ دقیقه به ۱۰۰ سوال چهار گزینه‌ای پاسخ دهند و نکته مهمی‌ که باید به آن اشاره کرد؛ لحاظ نشدن نمره منفی در آزمون می‌باشد که شانس قبولی شما را در این آزمون افزایش می‌دهد.

 

مخاطبین آزمون EPT

همانطور که گفته شد آزمون EPT ویژه دانشجویان و داوطلبان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی است. در واقع دانشجویانی که مدرک بین المللی در‌ یکی از آزمون‌های زبان مورد تایید دانشگاه آزاد را ندارند باید در آزمون مهارت EPT شرکت و نمره لازم را کسب نمایند. ‌یکی از شرایط دفاع از رساله دکتری کسب نمره قبولی در آزمون EPT می‌باشد و زمان دفاع باید این نمره در کارنامه آنها ثبت شده باشد. حداقل نمره مشروط آزمون ای-پی-تی برای شرکت در آزمون جامع دکتری ۴۰ و حداقل نمره قبولی برای دفاع از رساله ۵۰ می‌باشد.

آزمون زبان ept
آزمون زبان EPT

ساختار آزمون EPT

آزمون EPT در بین دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد از اهمیت خاصی برخوردار است. دانشجویان در صورت مشروط شدن در این آزمون امکان شرکت در آزمون جامع و دفاع از رساله خود را ندارند و این موارد اهمیت این آزمون را دو چندان نموده است. شرکت و آمادگی برای آزمون EPT از مهمترین دغدغه‌های دانشجویان در طول تحصیل است. اولین قدم برای موفقیت در این آزمون آشنایی با ساختار این آزمون می‌باشد. آزمون  ای پی تی از سه بخش کلی واژگان، دستور زبان و درک مطلب تشکیل شده است. در ادامه این  مقاله به طور کامل‌تر شما را با بخش‌های مختلف آزمون ای پی تی آشنا می‌کنیم.

بخش واژگان

این بخش از آزمون ای پی تی از ۲۵ سوال چهار گزینه ای تشکیل شده است. هدف از این مهارت تعیین سطح دایره واژگان دانشجو است. افزایش دایره لغات ‌یکی از گام‌های اساسی در‌یادگیری زبان انگلیسی است و می‌توانید با خواندن منابع معتبر در این زمینه مهارت خود را افزایش دهید. نحوه‌ی پاسخگویی به سوالات این بخش بدین صورت است که فرد باید با توجه به متن واژه‌ی صحیح را پیدا کند.

بخش گرامر و ساختار جملات

دستور زبان ‌یا گرامر ‌یکی از اساسی‌‌ترین اصول در ‌یادگیری زبان انگلیسی است. در گرامر نحوه بکارگیری واژگان، فعل‌ها و اسم‌ها را در جملات ‌یاد می‌گیریم. شاید این بخش کمی‌ پیچیده و سخت به نظر برسد ولی با مطالعه منابع معتبری که در این زمینه وجود دارد می‌توانید تا حدود زیادی بر این مهارت تسلط پیدا کنید. این بخش از آزمون EPT از ۴۰ سوال تشکیل شده است که سوالات در دو قسمت ارائه می‌شود.

۱.در قسمت اول که شامل ۳۰ سوال است باید در هر سوال عبارات و کلماتی که نادرست هستند در بخش‌های مشخص شده تشخیص دهید.

۲. در قسمت دوم که معمولاً ۱۰ سوال می‌باشد در هر گزینه جملاتی ارائه شده است که شما باید جمله‌ای که از لحاظ ساختاری قواعد لازم را رعایت نکرده و در واقع اشتباه می‌باشد را تشخیص دهید.

بخش درک مطلب نوشتاری

مهارت درک مطلب همان‌طور که از ظاهر آن پیدا است شامل توانایی خواندن متن و فهمیدن مفهوم آن است. لازمه‌ی تسلط داشتن در این مهارت به طور مستقیم به تسلط در بخش واژگان و گرامر وابسته است. برای تقویت مهارت درک مطلب و موفقیت در آزمون ای پی تی خواندن و مرور متن‌های انگلیسی بسیار توصیه می‌شود. ‌یکی از تکنیک‌های مهم در آموزش زبان انگلیسی، ‌یادگیری انگلیسی با فیلم و سریال می‌باشد. این تکنیک ‌یکی از کلیدی‌ترین ترفند‌ها برای تقویت مهارت درک مطلب است. این بخش شامل ۳۵ سوال است که در دو قسمت این سوالات ارائه می‌شود. که در ادامه در مورد هر دو بخش صحبت خواهیم کرد.

۱. ریدینگ: قسمت ریدینگ بخش درک مطلب آزمون EPT شامل ۲۰ سوال است که این سوالات در چهار متن با زمینه‌های موضوعی متفاوت ارائه می‌شود و برای هر متن ۵ سوال مطرح می‌شود که باید با خواندن هر سوال با توجه به متن پاسخ درست دهید.

۲. سوالات کلوز تست: با کمی‌دقت در این بخش از درک مطلب آزمون EPT می‌توانید امتیاز خوبی کسب کنید. ۱۵ سوال این قسمت به گونه ای طراحی شده که جای خالی در هر سوال را باید با استفاده از گزینه‌هایی که ارائه شده تکمیل کنید.

 

نحوه ثبت‌ نام در آزمون EPT

اگر قصد ثبت نام در آزمون EPT را دارید ابتدا باید به سامانه آزمون انگلیسی دانشگاه آزاد مراجعه کنید و در این وب سایت مراحل ثبت نام را طی کنید. همچنین در این وب سایت اطلاعات لازم درباره تقویم برگزاری آزمون‌ و منابع مطالعاتی در اختیار شما قرار داده شده است. برای ثبت نام در این آزمون باید دو مرحله را طی کنید که در ادامه مقاله برای راهنمایی شما به طور مختصر این مراحل را توضیح خواهیم داد.

مرحله اول: درج اطلاعات

در این مرحله شما اقدام به درج اطلاعات شخصی و دانشجویی در سامانه می‌نمایید. و درج اطلاعات به معنی اتمام ثبت نام نیست و در واقع ثبت نام شما هنوز قطعی نشده است. پس در قدم اول وارد وب سایت ذکر شده می‌شوید و سپس به بخش ثبت نام آزمون ای پی تی می‌روید و اطلاعات لازم را در سامانه به ثبت می‌رسانید.

مرحله دوم: تایید اطلاعات و پرداخت هزینه

مرحله دوم به صورت کلی شامل تایید اطلاعاتی است که مرحله اول در سامانه درج کرده‌اید و باید در زمان ۳۰ دقیقه اطلاعات را تایید و هزینه تعیین شده را پرداخت کنید. سپس وارد پنل خود می‌شوید و اطلاعات آزمون و حساب کاربری خود را با دقت تمام بررسی می‌کنید و سپس اقدام به تایید می‌نمایید و سپس وارد مرحله پرداخت می‌شوید.

ثبت نام آزمون ای پی تی
ثبت نام آزمون EPT

منابع آزمون EPT

منابع متنوعی برای آمادگی و آموزش زبان انگلیسی وجود دارد که در ادامه مقاله چند مورد از منابع معتبر که در این زمینه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. کتاب لانگمن قرمز

۲. کتاب واژگان ضروری تافل

۳. کتاب ۱۱۰۰ واژه بارونز

۴. کتاب ۵۰۴ واژه

۵. کتاب راهنمای تافل

 

تقویم برگزاری آزمون EPT

آزمون ای پی تی که پیش نیاز بسیار مهمی ‌برای مجوز شرکت در آزمون جامع دکتری و دفاع از رساله می‌باشد در تاریخ‌های مقرر در هر ماه برگزار می‌شود. با توجه به شرایط پیش آمده از انتشار ویروس کرونا، تاریخ برگزاری آزمون‌های سنجش مهارت عمومی زبان انگلیسی همواره درحال تغییر است. برای اطلاع از به روزترین تاریخ برگزاری آزمون EPT به این صفحه مراجعه کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
بانک سوالات

آزمون EPT شهریور ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

آزمون EPT آبان ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

آزمون EPT مرداد ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

آزمون EPT خرداد ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *