همه چیز در مورد زبان عمومی دکتری

زبان عمومی دکتری بخشی از آزمون دکتری است که اغلب داوطلبان فکر می کنند اگر برای آموختن آن وقت بگذارند، وقتشان تلف شده است. در صورتی که یادگیری زبان عمومی دکتری مطلب مهمی است که نباید نادیده گرفته شود. این درس هم مانند سایر دروس اصولی دارد که شاید بهتر باشد آن را نزد استادی کار آزمونده یاد بگیرید.اما ابتدا بگذارید اهمیت این درس را برایتان بیشتر توضیح دهیم.

 

اهمیت زبان عمومی دکتری

شما هم معتقدید وقت صرف کردن برای آموزش انگلیسی برای کنکور دکتری بی فایده است؟ خصوصا که ضریب این درس در آزمون دکتری یک است و گمان می‌کنید تاثیر چندانی هم روی رتبه ندارد؟ ترجیح می‌دهید وقتتان را صرف مطالعه دروس تخصصی کنید که ضریب بالاتری هم دارند؟ این اعتقادتان قطعا صحیح نیست. چرا؟ اجازه دهید تا کمی از اهمیت زبان عمومی دکتری برای شما صحبت کنیم. مطمئنا متوجه می‌شوید چرا می‌گوییم تصورتان اشتباه بوده است.

ابتدا باید بدانید گرچه دروس عمومی در آزمون دکتری ضریب یک دارند و شاید با کنار گذاشتن این درس باز هم بتوان رتبه خوبی کسب کرد اما مهارت در زبان انگلیسی چیزی نیست که بشود برای تحصیل در مقطع دکتری آن را کنار گذاشت. همانطور که خودتان هم می‌دانید پس از موفقیت در کنکور این مقطع باید برای مصاحبه با دانشگاه آماده شوید و به سوالات زبان تخصصی و عمومی که از شما پرسیده می‌شود، پاسخ دهید.

اگر به سرعت اقدام به تقویت سطح دانش زبان انگلیسی خود نکنید از این بخش ضربه بزرگی خواهید خورد. به علاوه بسیاری از دانشگاه‌ها قبل از فراخواندن شما برای انجام مصاحبه به نمره ای که در بخش زبان عمومی دکتری یا در دیگر آزمون‌های دکتری مانند MSRT، EPT و تولیمو کسب کرده‌اید توجه می‌کنند و در صورت پایین بودن درصد زبان ،از پذیرش شما صرف نظر می‌کنند. چرا که دانشجویان دکتری دانشگاه ها دانشجو تلقی نمی شوند و بیشتر حکم پژوهشگر را دارند و پژوهشگری که به زبان انگلیسی مسلط نباشد و نتواند از منابع جهانی بهره ببرد سود چندانی برای دانشگاه نخواهد داشت.

اما مطلب مهم‌تری که قصد داریم به شما بگوییم این است که بدون تقویت زبان به احتمال زیاد حتی از پس قبولی در آزمون دکتری هم بر نمی آیید یا حداقل مسیر خود را با دشواری زیادی همراه می‌کنید.در صورتی که با صرف اندکی زمان می‌توانید شانس قبولی خود را در این آزمون تا حد زیادی بالا ببرید.

 

چرا باید زبان عمومی دکتری را بخوانیم؟

فکر می‌کنید دلیل اهمیت زبان عمومی دکتری با وجود ضریب پایین چیست؟ این دلایل را به ترتیب برایتان شرح می‌دهیم. اول این که اگر قصد رتبه برتر شدن در آزمون دکتری را دارید لازم است در تمامی دروس مهارت و  دانش بالایی داشته باشید. ضعف در حتی یک درس شما را از رسیدن به رتبه مورد نظرتان باز می‌دارد. پس هرگز فکر رها کردن زبان عمومی را نکنید.

اگر هم امیدی به رسیدن به رتبه‌های تک رقمی ندارید و تنها هدف شما قبولی در مقطع دکتری است، نمره زبان دکتری می‌تواند از چند طریق به کمک‌تان بیاید. اولا اگر خودتان را برای دروس اختصاصی تا حد مطلوبی آماده کرده باشید و سوالات خیلی سخت باشد شانس شما برای پاسخ صحیح در دروس اختصاصی و گرفتن درصد بالاتر در این دروس کمتر است؛ یا اگر سوالات تخصصی خیلی راحت باشد و بیشتر شرکت کنندگان بتوانند پاسخ‌های صحیح بدهند چه کار باید کنید تا شانس قبولی‌تان را بالا ببرید؟

در هر دو این حالت‌ها با کسب درصد خوب از درس زبان می‌توانید مشکل خود را حل کنید و از هدف‌تان فاصله نگیرید. به علاوه ممکن است سطح سوالات زبان طوری باشد که رقبای شما به راحتی بتوانند به سوالات زبان عمومی دکتری پاسخ‌های درست بدهند، همین باعث می شود شما تا حد زیادی عقب بمانید و حتی نتوانید این فاصله ایجاد شده را جبران کنید. در نتیجه زحماتی را که برای دروس تخصصی کشیده اید به باد خواهید داد و باید مجددا در آزمون سال بعد شرکت کنید.

 

آزمون‌های معتبر دوره دکتری

برای شرکت در هر آزمونی، این که از قبل با شرایط آزمون و وضعیت رقبا آشنا شوید بسیار کمک کننده است.در مورد آزمون دکتری هم به همین شکل است. اگر بتوانید یک موسسه معتبر برای شرکت در آزمون‌های آزمایشی پیدا کنید می‌توانید شانس قبولی خود را افزایش دهید. موسسات زیادی اقدام به برگزاری آزمون‌های آزمایشی در مقطع دکترا می کنند که ما در ادامه برخی را به شما معرفی می‌کنیم. شما می توانید با مقایسه شرایط خود و خصوصیات هر آزمون بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

آزمون مدرسان شریف در چهار مرحله برگزار می‌شود. بسیاری از افراد این آزمون را کامل ترین و جامع ترین آزمون آزمایشی دکتری می‌دانند. زیرا از نظر علمی سطح بالایی دارد، منطبق با سرفصل هاست،پاسخ نامه تشریحی برای سوالات دارد و کارنامه دقیقی به داوطلبین ارائه می‌کند.

ماهان دیگر موسسه برگزار کننده آزمون‌های آزمایشی دکتری است که جامعه آماری بالایی دارد،سوالات توسط اساتید برتر طراحی می‌گردد و مشاور شما در هر مرحله از آزمون شما را راهنمایی می‌کند تا به بهترین عملکردتان در آزمون دکتری برسید.

موسسه سنجش امیرکبیر هم آزمون هایی برگزار می‌کند که از نظر برنامه ریزی برای تمامی دروس و طراحی سوالات استاندارد و نیز شناسایی نقاط قوت و ضعف و اصلاح ضعف‌ها در سطح بالایی قرار دارد.

 

یادگیری سریع زبان عمومی دکتری

برای اینکه بتوانید در بخش زبان عمومی دکتری به موفقیت برسید لازم است در بازه‌ای دو یا سه ماهه روزانه زمان نه چندان زیادی را برای مطالعه صرف کنید. در آکادمی زبانیوم ما می‌خواهیم راهی به شما نشان دهیم که راحت تر بتوانید این درس را مطالعه کنید و با درصد بالایی که کسب می‌کنید، رتبه خود را بهتر کنید تا بتوانید در دانشگاه های برتر کشور ادامه تحصیل دهید.

باید بدانید زبان عمومی دکتری چندان پیچیده نیست اما لازم است قبل از شروع به این کار مطمئن شوید پایه زبان را حداقل در حد زبان دبیرستان به یاد دارید. برای اینکار ابتدا یک آزمون تعیین سطح بدهید. می‌توانید این آزمون را خودتان با منابع موجود در اینترنت از خودتان بگیرید یا اینکه از یک استاد زبان بخواهید شما را تعیین سطح کند.

اگر پایه دبیرستان را ندارید حتما جزوه های زبان دبیرستان را که به رایگان در سایت زبانیوم قرار دارد، مطالعه کنید. در ادامه برای تکمیل آموزش شما تمام آنچه را که نیاز دارید تا در این درس نمره بالایی کسب کنید برایتان آماده کرده‌ایم و با یک برنامه ریزی قدم به قدم و مدون به شما این امکان را داده‌ایم که بالاترین نمره را در این درس کسب کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
بانک سوالات

پاسخنامه زبان عمومی دکتری ۹۹ | گروه فنی مهندسی و علوم پایه

پاسخنامه تشریحی زبان عمومی ۹۹ | گروه علوم انسانی، هنر و کشاورزی

پاسخنامه تشریحی زبان عمومی ۱۴۰۰ | گروه علوم انسانی، هنر و کشاورزی

پاسخنامه زبان عمومی دکتری ۱۴۰۰ | گروه فنی مهندسی و علوم پایه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *