افسانه های آزمون آیلتس: بررسی باورهای نادرست آزمون آیلتس

آشنایی با برخی از باورهای نادرست آزمون آیلتس به داوطلبین این آزمون کمک می‌کند تا با دید درستی در این آزمون شرکت کنند.

به اشتراک بگذارید

آن‌چه در این مقاله می‌خوانید:

مقدمه

پیش آمده که از بعضی از زبان­ آموزان و دانشجویانم، جملاتی را در مورد آزمون آیلتس می‌شنوم که اصلا درست نیستند و وقتی از آن­ها مرجع چنین جملاتی را می­‌پرسم و می­‌پرسم که از کدام منبع چنین جملاتی را نقل قول می­‌کنند، در پاسخ می­‌گویند: این موضوعات را همه می‌­دانند!!!

در این ویدئو می‌­خواهم ۱۰ تا از باورهای نادرستی را بگویم که بین بعضی از داوطلبین و حتی مدرسین ایلتس جا افتاده و این افکار و اطلاعات نادرست را به دیگران نیز منتقل می‌­کنند. اگر شما داوطلب آزمون آیلتس هستید یا می­‌خواهید خودتان را برای آزمون آیلتس آماده کنید، پیشنهاد می‌­کنم حتما این ویدئو را تا انتها ببینید.

خب حالا وقت آن است که این ده باور رایج را با هم بررسی کنیم…

باورهای نادرست آزمون آیلتس

باور شماره ۱: استفاده از لغات دشوار، چند سیلابی و کمتر شنیده شده باعث می‌شود تا نمره بالاتری را در آزمون آیلتس کسب کنم.

این باور کاملاً غلط است. تنها اضافه کردن کلمات دشوار به رایتینگ آیلتس و یا بیان کلمات چند سیلابی و کمتر شنیده شده در بخش اسپیکینگ این آزمون به معنای کسب نمره بالا در آزمون نیست مگر اینکه شما از چنین کلماتی در جای درست و با ساختاری درست استفاده کنید. چیزی که بسیار مهم است این است که در نوشته‌ها و صحبت‌هایتان از کلمات درستی استفاده کنید، نه اینکه تنها کلمات قلمبه سلمبه­‌ای را پشت سر هم بیان کنید. بنابراین همواره یقین حاصل کنید که هر وقت کلمه جدیدی را به دامنه لغات­تان اضافه می‌­کنید، استفاده درست از آن را نیز در جمله فرا گرفته‌اید، این موضوع برای شما نمره بالاتری در آزمون آیلتس به همراه دارد.

حتما ببینید: دوره کاملا رایگان آموزش ۵۰۴ واژه با متد ریشه‌یابی را از دست ندهید.

باور شماره ۲: هرچقدر نوشته‌هایم پیچیده‌تر باشد، نمره رایتینگ من نیز بیشتر خواهد بود.

برای اینکه راجع به درستی و نادرستی این باور تصمیم بگیریم نیاز است تا توضیحی در رابطه با “نوشته پیچیده” ارائه کنم. این باور درست خواهد بود اگر منظور از پیچیده بودن؛ پیچیدگی متن، یعنی سختی و دشواری در فهم نوشته نباشد بلکه منظور از این کلمه استفاده از جملات پیچیده باشد؛ یعنی استفاده از Complex sentence. اگر نمی‌­دانید که جملات پیچیده چه ساختاری دارند و یا چگونه می­توانیم از چنین جملاتی در آزمون آیلتس استفاده کنیم، حتما دوره گرامر جامع میکروطبقه بندی شده را مشاهده کنید. دقت کنید در رایتینگ آیلتس اگر متن را طوری بنویسید که درک آن برای ممتحن سخت باشد، آنگاه نه تنها نمره شما بیشتر نخواهد شد بلکه نمره کمتری نیز دریافت می‌کنید زیرا ممتحنِ آیلتس زمانی برای رمزگشایی ندارد تا بتواند درک‌ درستی از متن شما پیدا کند.

باور شماره ۳: برای اینکه بتوانم در آزمون آیلتس نمره بالایی بگیرم باید بر تمامی موضوعات مسلط باشم.

البته که این باور کاملاً اشتباه است. آزمون آیلتس، آزمون تست هوش نیست بلکه آزمونی برای سنجش مهارت زبان عمومی است. بنابراین اصلا نیاز نیست که راجع به تمام موضوعات بدانید و یا دانش عمیق داشته باشید. تمام آن‌چه که ممتحن آیلتس به دنبال آن است، سنجش مهارت‌­های زبانی شماست و نه سنجش تسلط شما بر موضوعاتِ مختلفِ علمی. تمام آنچه که به آن نیاز دارید این است که در هر موضوع و زمینه‌ای که از شما سوالی پرسیده می‌­شود اطلاعات خود هر چند اندک را به انگلیسی به صورت روان، صریح و درست ارائه دهید.

باورهای غلط آزمون آیلتس

باور شماره ۴: باید در بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس حتما از لهجه انگلیسی آمریکایی و یا انگلیسی بریتانیایی استفاده کنم.

این فقط یک افسانه است. چیزی که در اسپیکینگ خیلی اهمیت دارد، تلفظ صحیح شماست و اینکه گفته‌های شما شفاف و مشخص باشد. یعنی اینکه ممتحن به راحتی بتواند متوجه گفته­‌های شما شود. لازم نیست وانمود به داشتن لهجه انگلیسی آمریکایی یا انگلیسی بریتانیایی کنید. در تایید آنچه که گفته شد باید به دیدگاه شُوِنیزِم نیز اشاره کنم. طبق این دیدگاه هیچ لهجه‌ای بر لهجه دیگری ارجحیت ندارد بلکه تنها تلفظ صحیح و اَدای دست کلمات مهم است.

باور شماره ۵: می توانم بدون اینکه متون بخش ریدینگ را بخوانم، به سوالات این بخش به درستی پاسخ دهم.

نه! البته که نمی توانید این کار را انجام دهید. برای پاسخگویی به سوالات بخش ریدینگ می‌توانید از دو تکنیک Scanning و Skimming استفاده کنید تا بتوانید به سوالات این بخش از آزمون آیلتس پاسخ صحیح بدهید. البته سوالات بخش ریدینگ هم طوری طراحی شده‌اند که شما را وادار می­‌کنند که حتماً متون مختلف بخش reading را به دقت بررسی کنید. برای سرعت دادن به خوانش و پاسخ به سوالات هر بخش استراتژی‌هایی نیز وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. اگر باز هم باورتان نمی‌شود و گمان دارید که می‌توانید بدون خواندن متون به سوالات ریدینگ پاسخ بدهید، بسیار خب!!! حتما از آزمون‌های واقعی دوره‌های پیشین استفاده کنید تا خود به نادرستی این باور پی ببرید.

حتما بخوانید: مقاله “همه چیز درباره تافل” را از دست ندهید.

باور شماره ۶: اگر در کشور دیگری آزمون بدهم، حتماً نمره بالاتری کسب خواهم کرد.

حتماً می‌دانید که آیلتس آزمونی بین المللی است، بنابراین در تمامی دنیا دارای استانداردهای یکسانی است. در هر کشوری که باشید و قصد شرکت در آزمون ایلتس داشته باشید، استانداردها و الگوهایِ مختلف آزمون و نیز شاخص‌های نمره‌دهی به پاسخ‌های شما قطعا یکسان خواهد بود. بنابراین نیاز به رفتن به کشور دیگری برای شرکت در آزمون آیلتس نیست.

باور شماره ۷: در بخش های رایتینگ و اسپیکینگ هر چقدر از کلمات ربطی بیشتر استفاده کنم، نمره بیشتری می‌گیرم.

بسیاری این طور بیان می‌­کنند که هرچقدر از کلماتی نظیر as the result ، therefore و consequently بیشتر در بخش‌­های رایتینگ و اسپیکینگ آزمون استفاده کنند، نمره بالاتری کسب خواهند کرد. البته که این باور کاملاً غلط است. همانطور هم که در مهارت قبلی اشاره کردم شاخص‌هایی وجود دارد که طبق آن ممتحن عملکرد شما را در بخش‌های اسپیکینگ و رایتینگ مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در این شاخص‌ها آمده است که استفاده از کلمات ربطی (linking words) باید متعادل باشد، نه خیلی زیاد و نه خیلی کم. طبق همین شاخص‌ها تعداد درست و منطقی استفاده از کلمات ربطی در هر essay حداکثر سه یا چهار کلمه است.

باورهای اشتباه آزمون آیلتس

باور شماره ۸: نباید از خلاصه سازی در بخش رایتینگ استفاده کنم.

این باور هم درست است و هم نادرست. اگر می‌خواهید Essay، Academic Task 1 یا General Task 1 (نامه های رسمی) بنویسید، بله! این باور صحیح است و نباید از خلاصه سازی (Cotraction) در این قسمت­‌ها استفاده کنید. اما گاهاً در General Task 1 (نگارش نامه) از شما می‌خواهند تا نامه‌ای به یک دوست، خویشاوند و یا به فردی صمیمی بنویسید، در چنین نامه‌هایی حتماً باید از خلاصه­ سازی استفاده کنید. در واقع شما مجبور به استفاده از خلاصه­ سازی در چنین نامه‌هایی هستید زیرا بدون خلاصه کردن­‌ برخی از عبارات نمی‌­توانید لحن صمیمی و دوستانه را انتقال دهید.

خب! در اسپیکینگ چطور؟ می­‌توانیم از خلاصه سازی در اسپیکینگ آزمون ایلتس استفاده کنیم؟ در اسپیکینگ حتماً از خلاصه ­سازی استفاده کنید تا صحبت­های شما طبیعی باشد و هیچ محدودیتی برای استفاده از خلاصه سازی­‌ها ندارید.

باور شماره ۹: اگر خیلی سریع صحبت کنم یعنی fluency بالایی دارم، بنابراین نمره اسپیکینگ بهتری بدست می‌آورم.

البته که این چنین نیست! در بخش اسپیکینگ، سرعت صحبت کردن شما باید معمولی باشد. به قول انگلیسی زبان­‌ها moderate صحبت کنید‌، نه خیلی تند و نه خیلی کند. به همین سادگی! باز هم تاکید می‌کنم چیزی که در بخش اسپیکینگ خیلی اهمیت دارد توانایی شما در انتقال درست آن مطلبی است که قصد بیانش را دارید؛ یعنی ممتحن به راحتی بتواند گفته‌هایتان را درک کند.

باور شماره ۱۰: من اصلاً نباید لغتی را تکرار کنم.

اصلاً این کار شدنی نیست! البته که می‌­توانید لغت‌ها را به تکرار بیان کنید. زمانی که می‌­خواهید در مورد موضوعاتی نظیر ورزش، کودکان و تبلیغات مطالبی را ارائه دهید مجبورید که کلماتی را بیش از یک بار بیان کنید در غیر این صورت نوشته‌ها و گفته‌هایتان، عجیب و غریب به نظر می‌رسد. نباید در یک جمله، از یک کلمه بیش از ۳ یا ۴ دفعه و در یک پاراگراف بیش از ۴ یا ۵ مرتبه استفاده کنید. به طور کلی تکرار منطقی کلمات مشکلی به وجود نخواهد آورد. دلیلش هم مشخص است. بعضی از کلمات اصلاً مترادفی ندارند. بنابراین در تکرار مجاز هستید اما حتماً به تعداد تکرار یک کلمه نیز دقت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *