دوره ۵۰۴ واژه با متد ریشه یابی |معرفی دوره و آشنایی با مفاهیم اصلی | مقدمه

کتاب ۵۰۴ یکی از کتاب‌های مرجعی است که بسیاری از لغات آزمون‌های مختلف زبان انگلیسی را پوشش می‌دهد.

به اشتراک بگذارید

دوره ۵۰۴ واژه با متد ریشه یابی |معرفی دوره و آشنایی با مفاهیم اصلی | مقدمه

اگر شما جزء افرادی هستید که کتاب ۵۰۴ واژه را خریدید یا آن را دانلود کردید و چند درس از کتاب ۵۰۴ واژه را خواندید اما بعد از مدتی آن را کنار گذاشتید؛ حتما این ویدیو را تا انتها ببینید.

کتاب ۵۰۴ یکی از کتاب‌های محبوب برای یادگیری و یادسپاری لغات در سطح متوسط بین زبان آموزان است و یکی از منابع مهم واژگان برای آزمون‌های‌‌ زبان عمومی داخلی مثل آزمون‌های MSRT، MHLE، EPT، زبان عمومی دکتری و ارشد محسوب می‌شود. حتی این کتاب، یکی از کتاب‌های اصلی برای واژگان ازمون‌های زبان بین المللی مثل آیلتس و تافل محسوب می‌شود.

کتاب ۵۰۴ واژه، ۴۲ درس دارد و در هر درس ۱۲ واژه ارائه می‌شود. من هم در هر ویدیو یک واژه را به صورت کامل تدریس می‌کنم. شاید این نگرانی برای شما بوجود بیاید که تدریس تنها یک وازه در هر ویدیو کم نیست؟ و آیا این یک واژه می‌تواند به افزایش دامنه لغات ما کمک کند؟

خب! من به این نگرانی شما پاسخ دادم. در سرتاسر دوره ۵۰۴ واژه با متد ریشه یابی با استفاده از دو تکنیک سعی می‌‌کنم که دامنه لغات شما را بسیار بیشتر از آن چیزی که شما انتظارش را دارید، گسترش بدهم.

در تکنیک اول، تمام کلماتی را که یاد می‌گیرید در قالب جملات و مثال‌هایی به شما ارائه داده می‌شود تا هم با کاربرد کلمات و هم با معنای دقیق و درست کلمات آشنا شوید. در تکنیک دوم، استفاده از کلمات هم خانواده (Family Words) و کلمات هم ریشه (Cognate Words) است. کمی راجع به کلمات هم خانواده و هم ریشه برایتان در ادامه توضیح خواهم داد.

در زبان انگلیسی، کلمات به شیوه‌های مختلفی ساخته می‌شوند. یکی از شیوه‌های که ما در زبان برای تولید واژگان جدید به کار می‌بندیم، اشتقاق (Derivation) است. اشتقاق به این معنی است که به ریشه‌ای که وجود دارد، وندهایی- پیشوند و یا پسوندهایی- اضافه می‌کنیم و بدین صورت کلمه جدیدی ساخته می‌شود. به عنوان مثال با اضافه کردن پیشوند (prefix) -in به کلمه active، کلمه inactive ساخته می‌شود. به مثال‌های دیگر اشتقاق در زبان انگلیسی دقت کنید:

Possible (adj.) / impossible (adj.)  | countable (adj.)  / uncountable (adj.)  | social (adj.) / antisocial (adj.)

در تمامی کلمات جدیدی که با استفاده از پیشوندها ساخته می‌شود، اگر دقت کرده باشید معنای کلمه تغییر می‌کند و نه اجزای کلام (part of speech) آن.  این جمله به چه معناست؟ معنای اینکه part of speech کلمه تغییر نمی‌کند، چیست؟ یعنی اینکه در تمامی جفت کلمات بالا، با اضافه شدن پیشوندهایی معنا تغییر می‌کند اما نوع کلمه (صفت، اسم، قید، حرف اضافه، حرف ربط و یا فعل بودن) تغییر نمی‌کند. در مثال‌های بالا تمامی کلمات همواره صفت هستندف حتی بعد از اضافه شدن پیشوندهایی به آن.

حال اضافه کردن پسوندها (suffix) را نیز به کلمات در زبان انگلیسی را بررسی می‌کنیم. سعی می‌کنم تا با ارائه مثالی این مفهوم را به شما آموزش دهم. به عنوان مثال اگر به کلمه count که فعل و به معنای قابل شمارش است؛ ریشه able- را اضافه کنیم آنگاه کلمه countable تولید می‌‌شود که علاوه بر تغییر ، نوع کلمه (part of speech) نیز به صفت تغییر می کند.

count (v.) / countable (adj.)

در این دوره وقتی از کلمات هم خانواده (Family Words) صحبت می‌کنیم، یعنی اینکه می‌خواهیم (Parts of Speech) را بررسی کنیم. یعنی چه بررسی  parts of speech یک کلمه؟ یعنی اینکه اگر کلمه که تدریس می‌شود، یک فعل است، باید ببینیم که ایا پسوند (suffix) هست که به کلمه اضافه شود و آن را به اسم یا صفت تبدیل کند. به عنوان مثال، اگر  کلمه اصلی که تدریس می‌شود، کلمه sad به معنای نگران که یک صفت است باشد، می‌توانیم با اضافه کردن پسوندهایی، دیگر اجزای کلام را بسازیم:

Sad (adj.) –غمگین | Sadness (n.) – غم، اندوه | Sadly (adv.) – غمگینانه، با غم | Sadden (v.) – ناراحت کردن

در دوره ۵۰۴ واژه ضروری با بررسی کلمات هم خانواده و پسوندها، به دو مهم دست پیدا می‌کنیم. اول اینکه پسوندها و پیشوندهای رایج در زبان انگلیسی را به خوبی می‌شناسیم و یاد می‌گیریم و دوم اینکه دامنه لغات را به طرز چشمگیری افزایش می دهیم.

روش بعدی برای افزایش دامنه لغات، استفاده از کلمات هم ریشه است. کلماتی در زبان انگلیسی وجود دارند که دارای ریشه (stem) یکسان هستند و ریشه‌ی مشابهی در آنها به کار رفته است اما با اضافه کردن پیشوندها و پسوندهای متفاوت و یا ریشه‌ی دیگری، کلمه جدیدی ساخته می‌شود. به مثال زیر دقت کنید:

car (n.) – خودرو | carriage (n.) – کالسکه | cargo (n.) – کشتی باری

اگر  به کلماتی که در بالا آمده است، دقت کنید؛ متوجه خواهید شد که هر سه کلمه در ریشه car به معنای حمل و نقل، جا به جایی مشترک هستند. این روش، ریشه‌شناسی نام دارد و به صورت شگفت انگیزی دامنه لغات شما را افزایش خواهد داد.

در دوره ۵۰۴ واژه ضروری با ریشه‌شناسی، سعی می‌کنم با استفاده از تمامی متدهای معرفی شده به شما کمک کنم تا هم با معنا و مفهوم واقعی کلمات آشنا شوید و هم دامنه لغات خود را به خوبی افزایش دهید. بنابراین این دوره را از دست ندهید و اگر هنوز در دوره سابسکرایب نشدید، با کلیک بر دکمه زیر در یوتوب زبانیوم عضو شوید تا هیچ ویدیویی را از دست ندهید.

۱ دیدگاه دربارهٔ «دوره ۵۰۴ واژه با متد ریشه یابی |معرفی دوره و آشنایی با مفاهیم اصلی | مقدمه»

  1. باسلام
    باتشکر از زحمات شما.
    اگر امکانش هست که همزمان با صحبت کردن کلمات انگلیسی را در ویدیو زیرنویس نماید خیلی کمک میکند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *