آزمون MHLE

آزمون MHLE چیست؟

در این مقاله با هم قسمت‌های مختلف آزمون MHLE و منابع آزمون ام اچ ال ای را بررسی می‌کنیم.

به اشتراک بگذارید

آن‌چه در این مقاله می‌خوانید:

مقدمه

در حقیقت آزمون MHLE همان آزمون عمومی زبان انگلیسی وزارت بهداشت است که سالیانه به وسیله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می‌شود. متقاضیان گرامی مقطع دکتری برای پذیرفته شدن در رشته‌های گوناگون وزارت بهداشت برای سنجش سطح زبانِ‌شان بایستی در این آزمون شرکت نمایند. آزمون زبان عمومی وزارت بهداشت تقریباً هر دو ماه یکبار در شهرهای گوناگون برگزار می‌شود.

آزمون عمومی زبان انگلیسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
آزمون زبان عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مخاطبین آزمون MHLE

مخاطبین این آزمون تمامی دانشجویان و افراد آکادمیک رشته‌های مرتبط با علوم پزشکی دانشگاه‌های سراسری هستند. تمام دانشجویان گروه علوم پزشکی و زیست شناسی که علاقمند به دریافت مدرک تخصصی باشند، می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند و موظف به ارائه نمره قبولی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند. یکی از الزامات ثبت نام در آزمون دکتری تخصصی داشتن مدرک زبان MHLE می‌باشد. امروزه معمولا رقابت تنگاتنگی برای پذیرفته شدن در این آزمون وجود دارد که علل بسیاری در آن دخیل است.

حتما ببینید: دوره کاملا رایگان آموزش ۵۰۴ واژه با متد ریشه‌یابی را از دست ندهید.

ویژگی‌های آزمون MHLE

۱: طبق اعلام سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی تعداد سوالات در آزمون MHLE نزدیک به ۱۰۰ سوال است که در سطح آزمون استاندارد تافل برگزار می‌گردد.

 

۲: مهارت‌های مورد ارزیابی در این  آزمون عبارتند از Grammar، Vocabulary ،Reading و Listening.

 

۳: گواهی قبولی آزمون MHLE تا دو سال اعتبار دارد.

 

۴: افراد متقاضی شرکت کننده در این آزمون بایستی دارای دانشنامه کارشناسی ارشد در رشته‌های مربوطه به پزشکی، پیرا‌پزشکی و یا دکترای حرفه‌ای (دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی یا علوم آزمایشگاهی) باشند.

 

۵: گواهی آزمون MHLE در حین مصاحبه دکتری تخصصی یا قبل از برگزاری آزمون دکتری توسط تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور معتبر می‌باشد.

 

۶:داوطلبان در صورتی که به ۵۰ درصد از سوالات پاسخ درست دهند نمره قبولی را گرفته و پذیرفته می‌شوند.

 

۷:نکته‌ی قابل توجه در رابطه با گواهی آزمون اِم-اِچ-اِل-ای این است که برای دریافت فرصت مطالعاتی یا بورسیه‌های تحصیلی خارج از کشور می‌توان از گواهی آزمون MHLE استفاده نمود.

آزمون MHLE
آزمون MHLE

ساختار آزمون MHLE

[بخش شنیداری]

۳۰ سوال مربوط به درک شنیداری می‌باشد. این بخش شنیداری خود از چند قسمت تشکیل شده است. مکالمه‌هایی با لهجه‌ی انگلیسی آمریکایی برای متقاضیان پخش می‌شود. تقریباً بعد از هر مکالمه مکث کوتاهی وجود داشته که در این فاصله لازم است داوطلبان عزیز به این سوالات مکالمه جواب درست بدهند. بخش دیگری از مکالمه به صورت تک سوالی بوده یعنی ابتدا مکالمه‌ای کوتاه، بعد مکث و در نهایت سوالی پاسخ داده می‌شود. آخرین بخش، به صورت مکالمه نسبتاً طولانی بین دو نفر صورت می‌گیرد. بعد از پایان مکالمه باید داوطلبان به چند سوال مربوط به این مکالمه پاسخ بدهند.

[بخش گرامر و ساختار جملات]

بخش ساختار و نگارش ۲۰ سوال می‌باشد. داوطلبان عزیز باید در این بخش به سوالات چند گزینه ای و ساختاری پاسخ مناسبی بدهند. سوالات این بخش به دو نوع متفاوت از سوالات تقسیم می‌شود: 

 

  1. دسته اول سوالات به صورت جای خالی بوده و بایستی متقاضی گزینه درست را انتخاب نماید. 
  2. در دسته دوم سوالات بخش گرامر، جملاتی نوشته شده که زیر ۴ کلمه در آن خط کشیده شده و داوطلب باید گزینه‌ای که از لحاظ گرامری اشتباه است را انتخاب کند.

[بخش درک مطلب نوشتاری]

 ۳۰ سوال دیگر در حیطه درک مطلب نوشتاری می‌باشد که به طور معمول شامل ۴ متن آکادمیک و دانشگاهی است. یعنی به ازای هر متن داده شده به داوطلب تعدادی سوال پرسیده می‌شود و متقاضی بایستی بر اساس متن به این سوالات جواب مناسب و صحیحی دهد.

[بخش واژگان]

در نهایت ۲۰ سوال باقی مانده مربوط به واژگان می‌باشد. در حقیقت در این قسمت از امتحان تعدادی سوال جای خالی به صورت مترادف و متضاد داده می شود تا میزان دامنه لغات داوطلب سنجیده شود. پذیرفته شدن در آزمون زبان عمومی وزارت بهداشت کار سخت و دشواری نیست و مانند هر آزمون دیگری تنها منوط به مطالعه صحیح است.

حتما بخوانید: مقاله “همه چیز درباره زبان عمومی آزمون دکتری ” را از دست ندهید.

نحوه ثبت‌ نام در آزمون MHLE

داوطلبان شرکت در آزمون MHLE برخلاف متقاضیان کد رشته‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که به سامانه سجاد مراجعه می‌کنند، داوطلبان کد رشته های پزشکی، پیراپزشکی و همچنین زیر شاخه‌های مربوط به این رشته‌ها باید به سایت مرکز سنجش وزارت بهداشت و آموزش پزشکی مراجعه نمایند و از آخرین اخبار مربوط به این آزمون را در آنجا مشاهده نمایند.

منابع آزمون MHLE

هر آزمونی به نوبه‌ی خود نیازمند داشتن دانش و آگاهی است و برای موفقیت در هر آزمونی باید منابع مناسب آن را مطالعه نمود. بهترین راهکار برای دستیابی به منابع اصلی آزمون MHLE این است که از داوطلبانی که توانسته‌اند نمره خوبی در این آزمون کسب کنند، منابع را به دست آورد. مهم‌ترین منابع ارائه شده از سوی سامانه مرکز سنجش علوم پزشکی کشور عبارتند از:

 

۱. Longman Preparation for the TOEFL (The Paper – based) 

۲. Barron’s Essential Words for TOEFL

۳. ۱۱۰۰ Words You Need to Know

۴. ۵۰۴ Absolutely Essential Words

۵. TOEFL Reading Flash 

۶. TOEFL Grammar Flash

۷. TOEFL Word Flash

۸. Preparation For The paper tests- By Debora Philips

۹.TOEFL Preparation KIT

منابع آزمون MHLE

تقویم برگزاری آزمون MHLE

برای مشاهده تقویم آزمون‌ زبان عمومی علوم پزشکی، می‌توانید به این صفحه از سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور مراجعه نمایید. نکته قابل توجه در رابطه با آزمون MHLE این است که زمان در نظر گرفته شده برای پایان هر آزمون مشخص نیست.

 

طبق آخرین اخبار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی اعلام شده آزمون MHLE برای کنکور ارشد سال ۹۹ اعمال نمی‌گردد. همچنین طبق همین اخبار، داشتن گواهی آزمون MHLE برای آزمون دکتری برداشته شده و داوطلبان شرکت کننده بدون داشتن مدرک زبان در کنکور سال ۱۳۹۹ شرکت کرده و داشتن این مدرک به عنوان امتیاز مثبتی در حین مصاحبه محسوب می‌گردد. دقت داشته باشید که، در صورت تکمیل ظرفیت آزمون MHLE، مهلت داده شده برای ثبت نام زودتر از موعد مقرر، تمام می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *