همه چیز درباره آزمون MSRT

یادگیری زبان انگلیسی ‌یک امر ضروری برای دانشجویان دکتری محسوب می‌شود. ‌یکی از شرایط مهم در مصاحبه دکتری که امتیاز شما را برای پذیرش در مصاحبه بالا می‌برد داشتن مدرک زبان معتبر می‌باشد. با ورود به مقطع دکتری اخذ مدرک زبان از جمله آزمون MSRT، از الزامات مهم برای شرکت در آزمون جامع می‌باشد و بدون این مدرک نمی‌توانید در این آزمون شرکت کنید.

اهمیت داشتن مهارت در زبان انگلیسی در مقطع دکتری به خوبی روشن است چرا که بدون مهارت در زبان انگلیسی مجوز دفاع از رساله برای شما صادر نخواهد شد. پس کاری که لازم است شما به عنوان ‌یک دانشجوی علاقه‌مند به تحصیل در مقطع دکتری  انجام دهید؛ شرکت در‌ یکی از آزمون‌های تعیین سطح زبان انگلیسی در کشور است.

آزمون MSRT
آزمون زبان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

آزمون MSRT از جمله آزمون‌هایی است که در کشور برای تعیین سطح زبان انگلیسی برگزار می‌شود. این آزمون توسط سازمان امور دانشجویان اجرا می‌شود و تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است. آزمون MSRT تقریباً هر سال در ۱۰ نوبت در تعدادی از دانشگاه‌های کشور برگزار می‌شود. آزمون MSRT از معتبرترین آزمون‌های مورد تایید داخل کشور است و مورد قبول تمام دانشگاه‌های داخلی است.

 

نمره قبولی در آزمون MSRT

حد نصاب آزمون MSRT در دانشگاه‌های مختلف متفاوت بوده ولی در کل باید بتوانید نمره ۵۰ به بالا کسب کنید. و دانشجویان دوره کارشناسی که قصد عزیمت به خارج کشور و ادامه تحصیل دارند؛ برای مجوز خروج باید در آزمون MSRT حداقل نمره ۴۰ را کسب کنند. این مدرک تا ۲ سال نیز اعتبار دارد.

 

مخاطبین آزمون MSRT

یکی از دغدغه‌های ذهنی دانشجویان مقطع دکتری گرفتن مدرکی مبنی بر داشتن مهارت در زبان انگلیسی است. تسلط و مهارت زبان انگلیسی ‌یکی از توانایی‌هایی است که هر دانشجو‌ یا داوطلب دکتری باید داشته باشد. مقطع دکتری از تخصصی‌ترین مراحل تحصیل می‌باشد و دانشجو باید بتواند در دنیای بین‌المللی علم قد علم کند و با جستجو در ورای مرزها به دنبال اکتساب و انتقال دانش باشد. در قدم اول برای دستیابی به این هدف و داشتن مراودات علمی ‌با پژوهشگران خارجی باید بر زبان انگلیسی تسلط لازم را داشته باشند.

آزمون MSRT یکی از آزمون‌هایی است که این روزها بیشتر مخاطبان این آزمون را دانشجویان دکتری تشکیل می‌دهند و دانشجویان بدون مدرک آزمون MSRT در تحصیلات دکتری به مشکل بر خواهد خورد و روند تحصیلی آنها تا گرفتن مدرک زبان متوقف خواهد شد. دو مرحله مهم در مقطع دکتری آزمون جامع و دفاع از رساله می‌باشد که شرط گذر از این دو مرحله شرکت در آزمون MSRT و کسب نمره قبولی در این آزمون است. این آزمون را می‌توان فرصتی مناسب برای دانشجویان لیسانسی که قصد ادامه تحصیل در خارج کشور دارند، در نظر گرفت. چرا که بدون داشتن این مدرک نمی‌توانند مجوز لازم برای ادامه تحصیل در خارج کشور را کسب کنند.

 

ساختار آزمون MSRT

بی شک برای موفقیت در هر آزمونی آشنایی با ساختار آزمون می‌تواند درصد موفقیت را افزایش دهد. شناخت ساختار آزمون MSRT که در طول سال در ۱۰ نوبت برگزار می‌شود با بررسی و مقایسه هر نوبت می‌تواند پرشی برای دستیابی سریع‌تر به مدرک آزمون MSRT باشد. این آزمون ۱۰۰ سوال دارد و حدوداً در ۱۱۰ دقیقه باید بتوانید به سوالات پاسخ دهید. از سه بخش شنیداری، گرامر و درک مطلب تشکیل شده است که در ادامه مقاله برای آشنایی شما با بخش‌های مختلف این آزمون توضیحاتی خواهیم داد.

 

بخش شنیداری

بخش شنیداری به صورت شفاهی انجام می‌شود و شرکت کننده باید به ۳۰ سوال در طی ۳۰ تا ۳۵ دقیقه پاسخ دهد. این بخش از آزمون که از دو بخش دیگر مجزا است در قالب مکالمات کوتاه و بلند پرسیده می‌شود.

بخش گرامر

گرامر بخشی دیگر در آزمون MSRT می‌باشد که شامل ۳۰ سوال  است و ۲۰ دقیقه برای پاسخگویی به سوالات این بخش زمان در نظر گرفته شده است. مهارتِ گرامر ‌یکی از بخش‌های طاقت فرسای آموزش انگلیسی می‌باشد و به خاطر پیچیدگی، بسیاری از دانشجویان از‌ یادگیری گرامر گریزان هستند ولی جالب است که بدانید اگر از منابع معتبر و روش‌های نوین مانند ‌یادگیری  با متد میکروطبقه‌بندی استفاده کنید؛ می‌توانید با روحیه بیشتر گرامر خود را تقویت و آمادگی لازم را برای آزمون MSRT پیدا کنید.

بخش درک مطلب

با کمی ‌دقت و مطالعه  می‌توانید بیشترین امتیاز را در این بخش کسب کنید. در این قسمت از آزمون باید با ۴۰ سوال در قالب ۴ متن ده سوالی نبرد کنید و تنها ۵۵ دقیقه برای پیروزی زمان خواهید داشت. برای تقویت این بخش باید به طور مداوم مکالمات انگلیسی را گوش دهید و با خواندن متون زیاد توانایی و مهارت خود را افزایش دهید.‌

 

نحوه ثبت‌ نام در آزمون MSRT

برای ثبت نام در آزمون MSRT باید به سامانه سجاد مراجعه کنید و مراحل ثبت نام را به طور کامل انجام دهید. بعد از وارد کردن مشخصات و ثبت آنها در سامانه آزمون MSRT یک پیامک حاوی کد فعالسازی برای شما ارسال می‌شود که بعد از وارد کردن آن می‌توانید دوباره وارد سامانه شوید و مراحل ثبت نام را تکمیل کنید. و در مرحله بعد مدارک مورد نیاز را بارگذاری می‌کنید. در پایان هزینه را پرداخت می‌کنید و کد رهگیری که برای شما صادر شده است را تا آخرین مرحله آزمون در نزد خود نگهداری کنید. بعد از اتمام مراحل ثبت نام از تایید مدارکتان توسط مدیر سامانه مطمئن شوید.

از آنجا که تعداد متقاضیان برای شرکت در این آزمون زیاد است، سعی کنید در روزهای اول جهت ثبت نام اقدام کنید زیرا که در صورت تکمیل ظرفیت دیگر امکان ثبت نام وجود ندارد. ‌یکی از نکات مهم دیگر در هنگام ثبت نام انتخاب حوزه و تاریخ امتحان است که بعد از ثبت نام دیگر امکان انصراف و تغییر محل وجود ندارد.

 

منابع آزمون MSRT

منابع معتبری که معمولا برای این آزمون پیشنهاد می‌شود به شرح زیر می‌باشد:

تقویم برگزاری آزمون MSRT

با توجه به شرایط پیش آمده از شیوع ویروس کرونا، تاریخ برگزاری این آزمون همواره از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال تغییر است. بنابراین توصیه می‌کنیم برای اطلاع از زمان ثبت نام و تاریخ برگزاری این آزمون به تقویم برگزاری آزمون MSRT مراجعه کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
بانک سوالات

آزمون MSRT شهریور ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

1 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز درباره آزمون MSRT»

  1. بازتاب: MSRT مهر 99 | آکادمی زبانیوم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *