همه چیز درباره آزمون تافل

برای این‌که در آزمون تافل عملکرد خوبی دا آشنا شویدشته باشید، می بایست این آزمون را به خوبی بشناسید و با قسمت‌های مختلف این آزمون آشنا شوید.

به اشتراک بگذارید

آن‌چه در این مقاله می‌خوانید:

مقدمه

در حقیقت آزمون تافل یکی از معتبرترین و شناخته‌ترین آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی می‌باشد و تقریباً در تمام کشورهای دنیا به رسمیت شناخته شده است. در این آزمون میزان تسلط غیر انگلیسی زبانان مورد سنجش قرار می‌گیرد. آزمون تافل هر دو هفته یکبار در مراکز مشخص و بزرگ کشور عزیزمان ایران برگزار می‌شود. یکی از رایج‌ترین کاربردهای آزمون تافل ارائه نتیجه آزمون به دانشگاه‌های خارج از کشور جهت دریافت پذیرش مقاطع تحصیلی و مؤسسات مهاجرتی طی پروسه دریافت ویزا می‌باشد. در واقع داشتن نتیجه آزمون به عنوان یکی از مدارک مهاجرتی از متقاضیان درخواست می‌شود.

آزمون تافل
آزمون تافل

مخاطبین این آزمون کسانی هستند که قصد مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور را دارند. آزمون زبان تافل توسط موسسه ETS برگزار می‌گردد.می‌توان به عنوان یکی از مهمترین مزیت‌های این آزمون به گستردگی پذیرش مدرک زبان تافل در مراکز مهاجرتی و علمی اشاره کرد. نمره آزمون تافل تقریباً بیش از ۹۰۰۰ دانشگاه در ۱۳۰ کشور دنیا مورد قبول می‌باشد. همین ویژگی‌های آزمون TOEFL آن را به یکی از معتبرترین آزمون‌ها تبدیل نموده است. آزمون تافل تا چند سال قبل به روش مختلف برگزار می گردید. روش کاغذی (PBT)  و اینترنتی (IBT).

 

شایان ذکر است بدانید که نزدیک به ۳ سال است که دیگر آزمون TOEFL به روش کاغذی  (PBT) در کشور برگزار نمی‌گردد. در حال حاضر این آزمون بزرگ اینترنتی در شهرهای بزرگی همانند ( تهران، اصفهان، شیراز، ارومیه، آمل، تبریز و …) برگزار می‌شود.  مدت زمان در نظر گرفته شده برای برگزاری آزمون تافل اینترنتی حدوداً ۴ ساعت است و به ۴ بخش ۶۰ دقیقه‌ای تقسیم می‌شود. 

حتما بخوانید: مقاله “همه چیز درباره آیلتس” را از دست ندهید.

آزمون تافل
آزمون تافل چیست؟

ساختار آزمون تافل

در واقع ساختار آزمون تافل به سنجش مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی همچون ( خواندن، شنیداری، گفتاری و در نهایت نوشتاری) می‌پردازد.

[مهارت خواندن - Reading Comprehension]

در بخش مهارت خواندن نزدیک به ۵ متن با حجم تقریباً ۷۰۰ کلمه‌ای با موضوعات آکادمی و علمی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. بیشتر سوالات در حیطه موضوع اصلی متن، جزئیات آن، جایگزینی درست و واژه های مترادف می‌باشد. برای اینکه شرکت کنندگان نتیجه خوب و قابل قبولی از این قسمت داشته باشند لازم است مهارت‌های همانند خلاصه برداری، برداشت آنی از متن و نکات اصلی و مهم از متن را به درستی فرا گرفته باشند. 

[مهارت شنیداری - Listening Comprehension]

بخش مهارت شنیداری از شش قسمت ۵ دقیقه‌ای تشکیل شده است. دو بخش آن به صورت مکالمه روزانه در محیط اصلی دانشگاه (صحبت بین دو دانشجو) می‌باشد. چهار بخش باقیمانده به صورت مکالمه‌ای مانند سخنرانی علمی است. در این بخش پرسش و پاسخ‌هایی از متقاضیان در زمینه آنچه که شنیده‌اند پرسیده می‌شود.

[مهارت گفتاری - Speaking Comprehension]

مهارت گفتاری شش پرسش را در بر می‌گیرد که دو سوال مستقل و چهار سوال بعدی تلفیقی هستند. در این قسمت از مهارت گفتاری متقاضی باید در مورد آنچه که می‌خواند یا می‌شنود، صحبت‌های دقیق، واضح و دارای تجزیه و تحلیل مناسب از متن ارائه نماید. مدت زمان در نظر گرفته شده برای خواندن یا شنیدن خلاصه متن تقریباً ۶۰ ثانیه در نظر گرفته شده است.

[مهارت نوشتاری - Writing Comprehension]

بخش مهارت نوشتاری به نوبه‌ی خود از دو بخش تشکیل شده است. قسمت اول آن مربوط به موضوعی است که به متقاضی داده می‌شود تا در مورد آن بنویسد. قسمت دوم دیگر آن متن آکادمیک را مخاطب می‌شنود و سپس ایده شخصی خود را در مورد آن می‌نویسید.

TOEFL exam
همه چیز درباره آرمون تافل

نحوه ثبت‌ نام در آزمون تافل

در مرحله اول در هنگام ایجاد حساب کاربری در سایت ETS اطلاعات کامل و شخصی مانند ( نام، نام خانوادگی و تاریخ تولد) را مطابق با گذرنامه وارد می‌نمایید. در حقیقت این بخش از حساب کاربری غیر قابل تغییر بوده و به عنوان مهمترین بخش ثبت نام در آزمون تافل شناخته شده است.

 

چنانچه متقاضیانی که هنوز قادر به دریافت گذرنامه نشده اند باید دقت نمایند که اطلاعات را به گونه ای وارد این قسمت نمایند که بعداً مطابق با این اطلاعات ثبت شده در سایت جهت دریافت گذرنامه اقدام نمایند. پس از ثبت اطلاعات و تایید در مرحله بعد داوطلب باید زمان و مکان امتحان آنلاین خود را در بین گزینه ای که در سایت اعلام شده است را انتخاب نماید.

حتما ببینید: دوره کاملا رایگان “آموزش ۵۰۴ واژه با متد ریشه‌یابی” را از دست ندهید.

هزینه ثبت نام در آزمون TOEFL با توجه به کشورِ فرد متقاضی متفاوت می‌باشد. در حال حاضر هزینه ثبت نام در آزمون تافل در کشور ایران حدوداً ۲۲۵ دلار تعیین شده است. چنانچه شرکت کنندگانی که قصد شرکت در این آزمون را داشته باشند و تنها یک هفته تا تاریخ برگزاری آن فرصت باقی مانده باشد در این صورت باید هزینه بیشتری را برای شرکت در این آزمون پرداخت نمایند. برای اطلاع دقیق از هزینه آزمون به سایت رسمی امتحانات آزمون تافل مراجعه نمایند.

برای حضور در روز آزمون، فقط کارت ملی و گذرنامه پذیرفته می‌شود. بعد از تایید شدن توسط نماینده ETS، با استفاده از Webcam عکسی از متقاضی به عنوان شرکت کننده تهیه می‌شود و بعد از آن جایگاه شرکت کننده مشخص می‌گردد.

چنانچه داوطلب تصمیم به تغییر زمان برگزاری آزمون زبان TOEFL داشته باشد تا ۴ روز قبل از تاریخ برگزاری آن، فرصت انجام این کار را دارد. تغییر زمان برگزاری آزمون تافل تنها از طریق حساب کاری فرد از طریق سایت est.org امکان پذیر می باشد.

منابع آزمون تافل

یکی از مهمترین عوامل برای کسب نمره قبولی در این آزمون، داشتن منابع مناسب است. مهم‌ترین منابعی که به داوطلبان شرکت کننده آزمون TOEFL می‌تواند کمک شایانی کند عبارتند از:

Essential Words for the TOEFL
راهنمای آزمون تافل
Longman Preparation Course for The TOEFL
1100 واژه که باید بدانید
Words You Need to know 1100

۲ دیدگاه دربارهٔ «همه چیز درباره آزمون تافل»

  1. بازتاب: اجزای کلام در زبان انگلیسی | آکادمی زبانیوم

  2. بازتاب: افسانه های آزمون آیلتس: بررسی باورهای رایج آزمون آیلتس | آکادمی زبانیوم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *