همه چیز درباره آزمون UTEPT

یادگیری زبان انگلیسی ‌یکی از شروط اصلی تحصیل در مقطع دکتری است. آزمون UTEPT‌ یکی از مهم‌ترین و معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی است که مدرک آن مورد قبول بسیاری از دانشگاه‌ها می‌باشد. از آنجا که دانشجو در سطح دکتری به عنوان ‌یک پژوهشگر در دنیای علم شناخته می‌شود، داشتن تسلط و مهارت بر زبان انگلیسی ‌یکی از ارکان اصلی برای موفقیت در این دوره محسوب می‌شود.

در مقطع دکتری عمده‌ی فعالیت دانشجو بر پایه تحقیق و پژوهش استوار است و برای ‌یک تحقیق جامع نیازمند به استفاده از منابع و مقالات خارجی است که بدون داشتن مهارت انگلیسی قادر نخواهد بود به درستی از این منابع استفاده کند. همچنین برای ارتباط با سایر پژوهشگران دنیا و استفاده از تجارب آنها باید تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشد.

آزمون زبان دانشگاه تهران
آزمون زبان دانشگاه تهران

در همین راستا‌ یکی از شرایطی که در تمامی ‌دانشگاه‌ها برای داوطلبان و دانشجویان دکتری در نظر گرفته شده است، اخذ مدرک زبان در ‌یکی از آزمون‌های معتبر می‌باشد.

این آزمون برای تعیین و ارزیابی سطح زبان انگلیسی دانشجویان دانشگاه تهران می‌باشد که در چند دانشگاه دیگر از جمله شهید بهشتی و خوارزمی ‌نیز مورد قبول قرار می‌گیرد. آزمون UTEPT معمولاً در سال در ۶ نوبت برگزار می‌شود و از‌ یک ماه قبل تقویم برگزاری آزمون در سامانه زبان دانشگاه تهران اعلام می‌شود. تعداد سوالات در آزمون UTEPT  در مجموع شامل ۱۰۰ سوال می‌باشد و سوالات این آزمون نمره منفی ندارند.

 

مخاطبین آزمون UTEPT

مخاطبین اصلی آزمون UTEPT دانشجویان دکتری در دانشگاه تهران و سایر دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم می‌باشند. همانطور که بیان شد اخذ مدرک معتبر زبان انگلیسی ‌یکی از شرایط ورود به مقطع دکتری است. دانشجو در صورتی که  مدرک زبان نداشته باشد، نمی‌تواند در آزمون جامع شرکت کند. و مهمتر از آن مجوز دفاع از رساله دکتری برای دانشجو صادر نمی‌شود. پس راهی جز شرکت در آزمون UTEPT و گرفتن این مدرک برای شما باقی نمی‌ماند.

قبل از برگزاری آزمون جامع باید بتوانید در این آزمون شرکت و حد نصاب لازم را کسب کنید تا موفق به شرکت در آزمون جامع شوید.‌ یکی از شرایط برای دفاع کردن رساله کسب نمره قبولی در آزمون UTEPT می‌باشد و باید قبل از دفاع از رساله دکتری نمره زبان باید در کارنامه شما ثبت گردد. در صورت مشروطی در آزمون زبان برای آموزش انگلیسی باید در دوره‌های آموزشی که توسط دانشگاه برگزار می‌شود شرکت کنید.

 

ساختار آزمون UTEPT

با توجه به مطالب مطرح شده، شرکت در این آزمون از الزامات دوره دکتری است. پس باید به دنبال راهکارهایی برای موفقیت در آزمون UTEPT باشیم. این راهکارها باید در جهت تقویت زبان انگلیسی باشد. شناخت ساختار آزمون UTEPT‌ یکی از اصلی‌ترین عامل‌ها در موفقیت آزمون UTEPT می‌باشد. سوالات این آزمون در سه بخش متفاوت و مجموعاً ۱۰۰ سوال طراحی می‌شود که در ادامه‌ی مقاله شما را با این ساختار آشنا خواهیم کرد.

[گرامر و دستور زبان]

در آموزش زبان انگلیسی گرامر ‌یکی از مواردی است که بر‌ یادگیری آن تاکید بسیار شده است. گرامر پایه و اساس اصلی در زبان انگلیسی است. در واقع بدون دانستن گرامر امکان تسلط بر زبان انگلیسی برای شما مقدور نخواهد شد. استفاده از منابع معتبر می‌تواند نقش مهمی ‌در موفقیت شما در آزمون UTEPT داشته باشد. تعداد سوالات گرامر در آزمون UTEPT معمولاً ۳۰ سوال می‌باشد.

سوالات گرامر آزمون UTEPT در دو نوع طراحی شده بود؛ بخش اول گرامر چهار گزینه‌ای و بخش دوم اصطلاحات نوشتاری (Written Expression) . سوالات گرامر این آزمون کاملاً استاندارد بوده و مباحثی مانند وارونگی، شرطی‌ها، زمان افعال، معلوم و مجهول و حروف ربط در بخش چهار گزینه ای مطرح می‌شود. داوطلبانی موفق به کسب امتیاز در این بخش می‌شوند که در چهارچوب منابع اختصاصی معتبر و معرفی شده، مطالعه کرده باشند.

[واژه و معنای لغات]

یکی از مباحث مطرح شده در آزمون UTEPT واژه و معنای لغات می‌باشد. اولین گام در ‌یادگیری و آموزش زبان انگلیسی گستردگی سطح واژگان است. این بخش نسبت به بخش گرامر از پیچیدگی کمتری برخوردار است و ‌یکی از راز‌های موفقیت دانشجویان دوره قبل در آزمون UTEPT تقویت واژگان خود و کسب امتیاز این بخش بوده است.

واژگان می‌توانند به عنوان ‌یک معجزه برای موفقیت شما در آزمون UTEPT محسوب شوند. در بخش واژگان ۳۵ سوال برای تعیین سطح شما در آزمون UTEPT تدوین شده است. در این آزمون، سوالات واژگان به صورت ترکیبی از سوالات سخت، آسان و متوسط هستند که عمده‌ی سوالات در سطح متوسط مطرح می‌شوند. اگر بتوانید از منابع معتبر برای‌ یادگیری واژگان استفاده کنید موفقیت شما در آزمون UTEPT حتمی ‌خواهد بود.

لغات آزمون زبان دانشگاه تهران
واژگان آزمون UTEPT

[درک مطلب نوشتاری]

درک مطلب ‌یکی دیگر از مباحث آزمون زبان دانشگاه تهران می‌باشد. موفقیت در این بخش و کسب نمره درک مطلب به سطح شما در گرامر و واژگان وابسته است. در صورت تسلط بر دو بخش قبل به راحتی می‌توانید از عهده این بخش برآیید. این بخش شامل ۳۵ سوال می‌باشد. در آزمون زبان دانشگاه تهران، برای درک مطلب ۵ متن با موضوعات متفاوت ارائه می‌شود. سطح سوالات در این بخش نسبتاً بالا است و لازمه‌ی موفقیت و کسب نمره درک مطلب داشتن توانایی و مهارت قابل قبول در بخش‌های گرامر و واژگان می‌باشد.

 

نحوه ثبت‌ نام در آزمون UTEPT

برای شرکت در آزمون مهارت زبان UTEPT باید ابتدا به سامانه ثبت نام آزمون زبان عمومی دانشگاه تهران مراجعه کنید و به بخش مربوط به آزمون بروید و اطلاعات خود را ثبت کنید و فایل عکس و مدارک لازم را بارگذاری کنید. سپس گزینه‌ی مشاهده اطلاعات ثبت نام را بزنید و بعد از بررسی و اطمینان از صحت اطلاعات درج شده گزینه تایید را انتخاب کنید و در پایان این مرحله ‌یک ایمیل که حاوی نام کاربری و پسورد شما می‌باشد برایتان ارسال می‌شود سپس با مشخصات ارسال شده دوباره وارد سایت شده و نسبت به پرداخت هزینه‌ی دوره اقدام می‌کنید و سپس وارد صفحه پرداخت الکترونیک می‌شوید و هزینه آزمون به مبلغ ۱۵۰ هزار تومان را پرداخت می‌کنید. بعد از حدود‌ یک روز هزینه‌ی پرداخت شده‌ی شما مورد تایید قرار می‌گیرد. در صورتی که در این بازه زمانی تایید هزینه را نگرفتید نشانه‌ی عدم موفقیت پرداخت هزینه می‌باشد که برای پیگیری باید با این مرکز تماس حاصل نمایید.

 

منابع آزمون UTEPT

منابع آزمون تعیین سطح زبان UTEPT تقریباً با آزمون تافل مشابه است. اگر به منابع انگلیسی برای آمادگی در آزمون علاقه مند هستید بهتر است از منابع معتبری که در ادامه معرفی کنیم، استفاده کنید.

  • کتاب TOEFL Longman
  • کتاب گرامر TOEFL Grammar Flash
  • کتاب TOEFL Reading Flash
  • کتاب واژگان ۵۰۴
  • کتاب واژگان Essential TOEFL Words

 

تقویم برگزاری آزمون UTEPT

آزمون زبان دانشگاه تهران که پیش نیاز بسیار مهمی ‌برای مجوز شرکت در آزمون جامع دکتری و دفاع از رساله می‌باشد در تاریخ‌های مقرر در سال در ۶ نوبت برگزار می‌شود. با توجه به شرایط پیش آمده از انتشار ویروس کرونا، تاریخ برگزاری آزمون‌های سنجش مهارت عمومی زبان انگلیسی همواره درحال تغییر است. برای اطلاع از به روزترین تاریخ برگزاری آزمون UTEPT به این صفحه مراجعه کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
بانک سوالات

آزمون EPT شهریور ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

آزمون EPT آبان ۱۴۰۰ | دانلود دفترچه سوالات و پاسخ تشریحی

پاسخنامه زبان عمومی دکتری ۹۹ | گروه فنی مهندسی و علوم پایه

پاسخنامه تشریحی زبان عمومی ۹۹ | گروه علوم انسانی، هنر و کشاورزی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *