شاه کلید یادگیری لغات انگلیسی | قسمت اول

اولین گام برای یادگیری لغات انگلیسی، این است که بدانیم یادگیری و یادسپاری چه تفاوت‌هایی دارند و چگونه باید یک کلمه را کامل یاد گرفت.

آن‌چه در این مقاله می‌خوانید:

مقدمه

خیلی مهم است که بدانید یادگیری کلمه‌های جدید و یادآوری آن‌ها با هم تفاوت دارند. در این ویدیو شاه کلیدی را به شما آموزش می‌دهم که کلمات را آسان تر و البته کامل تر یاد بگیرید و در زمان نیاز آن‌ها را به آسانی برای خودتان یادآوری کنید.

یادگیری و یادآوری لغات جدید در زبان انگلیسی

تعریف یادگیری و یادآوری

اول از همه تفاوت دو کلمه یادگیری و یادآوری را بررسی کنیم تا به درک بهتری از این دو مفهوم برسیم. یادگیری یعنی چطور کلمات جدید در ارتباط با کلمات دیگر در ذهن ما ذخیره می‌شوند و یادآوری یعنی اینکه چطور می­توانیم به یک کلمه در زمانی که به آن نیاز داریم، دسترسی داشته باشیم. نکته ای که باید به آن توجه شود این است که باید بدانید چطور کلمه ای در ذهن‌تان ذخیره می شود و هرچه دسترسی شما به یک کلمه آسان‌تر باشد آن وقت fluency شما هم بیشتر خواهد شد و دسترسی شما به آن کلمه نیز تسهیل می‌گردد.

حتما ببینید: دوره کاملا رایگان “آموزش ۵۰۴ واژه با متد ریشه‌یابی” را از دست ندهید.

یادگیری کامل یک کلمه

 وقتی کلمه جدیدی را یاد می‌گیریم یعنی فرم و معنی آن در ذهن‌مان ذخیره می‌کنیم.

فُرم - Form

فرم (FORM) یک کلمه چند وجه دارد: وجهی از form مربوط به تلفظ و املای صحیح واژه می‌شود یعنی وقتی کلمه جدید یاد می­گیرید، باید بدانید چطور نوشته و چطور تلفظ می‌شود، مثلاً وقتی کلمه give به معنای “گرفتن” را یاد می‌گیریم باید بدانیم املای آن g-i-v-e است و /ɡɪv/ تلفظ می شود. وجه دیگر فرم مربوط به اطلاعات ریخت شناسی (Morphological Information) کلمه است. خوب یعنی چی؟ یعنی این که وقتی give را یاد می‌گیرید، باید یاد بگیرید که gave یا given شکل‌های دیگری از این کلمه هستند.

حتما بخوانید: مقاله “همه چیز درباره زبان عمومی آزمون دکتری ” را از دست ندهید.

معنا - Meaning

و اما معنی (MEANING)، معنا نیز دو وجه دارد: در وجه اول نحو (syntax) قرار دارد، یعنی چه? مثال give را به یاد بیاورید وقتی این کلمه را از لحاظ فرم فرا گرفتید، باید بررسی کنید که کلمه جدید چه نوع کلمه‌ای است، ساختارهای آن در جمله چگونه است و در ارتباط با کلمات دیگر در جمله چگونه به کار می‌رود.

مثلا در ادامه یادگیری کلمه give، می آموزیم که این کلمه یک فعل است و در رابطه با کلمات دیگر در جمله دوساختار پرکاربرد زیر را دارد:

give sth to sb → give the letter to your mother.
give sb sth → give your mother the letter.

 

وجه دوم در بخش فراگیری معنای یک کلمه، مربوط می‌شود به دامنه­‌ معنایی(Range of sense) برای یک کلمه . در پست just  که چند روز پیش برای شما در اینستاگرام زبانیوم گذاشته شد، به شما نشان دادم که just  به معنای only, exactly, completely  و حتی really در جملات به کار می‌رود. به این تغییرات معنایی که برای یک کلمه وجود دارد؛ Range of sense (دامنه معنایی) گفته می‌شود.

 

خب برای اینکه یک کلمه را یاد بگیریم باید …

  1. بدانیم املا ی آن چطور است.
  2. چطور تلفظ می­شود.
  3. اشتقاق­های آن چه هستند.
  4. اینکه چطور در جملات با کلمات دیگر می آید.
  5. معنای کلمه و معانی پرکاربرد آن کلمه را یاد بگیریم.

 به این میگن یک یادگیری درست و حسابی برای هر کلمه جدید.  در آموزش بعدی راجع به این صحبت کنم که این نوع از یادگیری چطور به یادآوری راحت تر کلمات و fluency بالاتر شما کمک می‌کند.

۰ نظرات
Inline Feedbacks
همه نظرات